Späť

HAMBURG - TEA CUP

Jesenné čajové Expo Hamburg naplnili príjemné vône, úsmevy pôvabných dievčat, skvelé čaje v nápaditých baleniach a ich snaživí predajcovia zo všetkých kútov sveta.Obchodníci a milovníci čaju sa skoncentrovali práve tu v Hamburgu, ktorého obrovské prístavisko je vstupnou bránou do Európy.

HAMBURG - TEA CUP

  V halách vládol čulý ruch a každý sa snažil naplniť svoje ciele. Predajcovia si vymieňali vizitky a nadväzovali kontakty s potenciálnymi obchodnými partnermi, návštenníci chutnali čaje, aké ešte nepili, a iní sa uspokojili aspoň s náručou plnou čajových vzoriek...

 HAMBURG - TEA CUP

  Japonci na veľtrhu čaju predstavili svoju technickú novinku - stroj na prípravu čaju matča, ktorý má modernizovať zdĺhavý a drahý japonský čajový obrad čanoju a dať mu punc modernej doby. Pri všetkej úcte k tradíciám, ktorá je pre Japoncov typická, s nadšením a hrdosťou stlačili niekoľko páčiek a gombíkov a pripravili nám chladivý nápoj z čaju, pomarančového džúsu a ľadu. Musíme priznať, že nám chutil, ale nostalgiu klasického čajového obradu nenahradil.

čajovňa

čajovňa

  Domácu hamburgskú čajovňu charakterizovala precízna príprava čajov. Navážili si presne 1 pencu čaju, zaliali ho vodou, ktorej správnu teplotu odmerali teplomerom, a čaj lúhovali so stopkami v ruke.

  V ďalšom japonskom stánku sa zalievali čaje typu senča klasickým spôsobom. Úctivá Japonka v kimone skúsenou rukou nalievala okoloidúcim čaje zo svojráznych vtáčích kanvičiek, obklopených vtáčkami origami.

čajovňa

  Indické čaje majú v Európe dobré meno najmä vďaka Angličanom, ktorí tam v oblasti Assámu a Dárdžilingu zakladali čajové plantáže a potom dovážali čaj loďami do svojej vlasti. Najmä čaje z Himalájí sú pre nás veľmi zrozumiteľné. Indických predajcom čaju sa v Hamburgu zišlo niekoľko, a tak sa môžeme tešiť na nové čaje z tejto tajomnej krajiny.

čajovňa

  Kent Rhoads z Kalifornie prispel svojím článkom o čajoch zo Šizuoky do prvého čísla nášho magazínu Bonsaj a čaj. Boli sme príjemne prekvapení, keď sme ho v Hamburgu stretli osobne. Napriek tomu, že do Hamburgu priletel ponad Atlantik a jeho čaje pochádzali spoza Tichého oceánu, bol živým dôkazom toho, ako čaj dokáže ľudí zbližovať.

čajovňa

   Čaje z fascinujúceho ostrova Srí Lanka, známeho ako Ceylon, majú na trhu svoje pevné miesto. Čierne čaje tak obľúbené najmä v Anglicku putujú do Európy, ale aj do arabských krajín, kde sa cení najmä sila lámaných čajov z tropických nížin.

čajovňa

čajovňa

  Okrem výrobcov a exportérov čajov mali v Hamburgu úhľadné stánky aj európski importéri a veľkoobchodníci. Ich dôsledne spracované katalógy ponúkali najmä voňavé čaje, ktoré sa tešia širokej popularite. Svoje čaje dopĺňajú kvietkami, orieškami, kúskami čokolády i želatinovými medvedíkmi.

 bonsaj

bonsaj

  Najzaujímavejšou a vskutku príťažlivou formou podávania čaju bola práve táto priam divadelná prezentácia, pri ktorej dvaja čajoví barmani pripravovali čaje do skla a podávali ich so suchými lístočkami čaju a s čerstvým ovocím alebo s korením, ak bolo v čajovine použité. Biele čaje elegantní mladí muži šľahali do hustej peny. Netradičné, ale zato veľmi sugestívne poňatie čajového majstrovstva malo v Hamburgu úspech.

bonsaj

bonsaj

  Najpríjemnejšie sme sa cítili v prítomnosti nepálskych producentov čaju, ktorí svoj vstup na európske trhy podporili degustáciou himalájskych čajov zo všetkých čajových plantáží, ktoré majú záujem vyvážať čaj za hranice Nepálu, a osobnou prítomnosťou najslávnejšieho horolezca našich čias Reinholda Messnera, ktorý sa rozhodol pomôcť ľuďom z krajiny pod Himalájami. Nepálčania sú veľmi príjemní ľudia, o tom sme sa presvedčili už pri poslednej ceste do Nepálu, a v Hamburgu sa to potvrdilo znovu. My sami preferujeme himalájske čaje a radi ich dovážame na Slovensko. Želáme ich pestovateľom pod strechou sveta veľa šťastia.

bonsaj

  Veľtrh čaju v Hamburgu hýril farbami a vôňami. Dokázal na jedno miesto stiahnuť tých, ktorí pre milovníkov čaju i pre bežných konzumentov čaj dopestujú, spracujú, pobalia, vyvezú, privezú, predajú a pripravia. Na zdravie! 

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7

čajovňačajovňačajovňa

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie