Späť

Deň čaju a vody na ZŠ Demandice

Počet zobrazení: 3335

ZŠ DemandiceDeti zo Základnej školy v Demandiciach nás pozvali na svoju školu pri príležitosti Dňa vody a čaju

v utorok dopoludnia 23.3. 2010

Alenka Ondejčíková rozprávala o čaji najmenším žiakom, deťom stredných ročníkov i najstarším žiakom školy. Rozprávanie bolo doplnené ochutnávkou čaju, malým čajovým rituálom na čajovom mori a premietaním fotografí z chrámov, čajových záhrad a plantáží v Japonsku.

Deti z Demandíc boli veľmi bystré, aktívne a najmä najmenší žiaci sa o čaj zaujímali veľmi živo.

Veľmi oceňujeme pedagogický prístup učiteľov ZŠ Demandice, najmä pani učiteľky J. Škriniarovej, ktorí deti učia veľmi zaujímavým a tvorivým spôsobom. A ďakujeme za krásne jarné kvery a balíčky bylinkových čajov, ktoré deti z Demandíc pre nás pripravili.

A čo píšu deti z Demandí o tomto čajovom stretnutí na svojej webovej stránke?

" Deň čaju s čajovníčkou z Čajovne dobrých ľudí

23. marec bol na našej škole veľmi pekným dňom, pretože sme mali vzácnu návštevu. Navštívila nás najmilšia a najväčšia slovenská čajovníčka pani RNDr. Alena Ondejčíková. Je obrovskou „nadšenkyňou“ prírody, bonsajov, čajov a cestovania. Prišla nám predstaviť rôzne druhy exotických rastlín, z ktorých sa čaje miešajú a pripravujú. Predviedla nám špeciálnu čínsku čajovú súpravu, pomocou ktorej nám ukázala autentické varenie čajového nápoja. Hneď nás upútala typickým čínskym oblečením v ktorom by čajovníčka mala variť a pripravovať chutný čajový nápoj. Čajový rituál začala na čajovom mori, kde nám zdôraznila aj starostlivosť o čajové šálky, ktoré sa musia pred samotným zalievaním čajových lístočkov, dobre zahriať. Až potom sa pristupuje k zalievaniu čaju, ale nikdy nie vriacou vodou. Toto všetko patrí k meditácii, teda k úplnému prežívaniu toho, čo práve robíme. A netýka sa to len prípravy čajov. Pani čajovníčka si veľmi rýchlo získala pozornosť najmenších detí našej školy, ktoré sa nevedeli dočkať, kedy im umožní samostatne sa zapojiť do čajového rituálu. Inak na tom neboli ani naši starší žiaci, ktorých veľmi zaujala odborná prednáška o pestovaní, zbere, balení čaju, ako i o krajinách pôvodu čajovníka. Svoje pútavé rozprávanie doplnila krásnou prezentáciou z Japonska, kde sa čaju venuje veľmi veľká pozornosť, o čom svedčí i fakt, že Japonci, aj vďaka každodennému pitiu čaju, nepoznajú infarkty. Naši najstarší žiaci absolvovali i odbornú degustáciu čaju s názornou ukážkou jeho vychutnávania, ktorá ich úplne pohltila. Mali sme všetci obrovský zážitok z tohto príjemného čajového dňa, na ktorý tak rýchlo nezabudneme. Pripomínať nám ho budú čajové darčeky, ktoré sme dostali z Čajovne dobrých ľudí v Nitre. Sú to napríklad Africký čaj Rooibos, Čaj s orieškami, čaj Baba Jaga, Nílsky čaj, čaj Tamaryokucha Superior, čaj Gaba Imperial a iné. Budeme si ich variť a pripomínať si príjemnú atmosféru čajových dní našej školy. Viac vo fotogalérii..."

Základná škola, Demandice 131 - škola , ktorá vychováva malé deti veľkým srdcom.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie