BRAZÍLIA - RIBEIRAO PRETO
Na pozvanie známeho brazílskeho majstra a nášho dobrého priateľa Mária A.G. Leala sme vycestovali do ďalekej Brazílie. Na príjemnom medzinárodnom podujatí v privátnej záhrade sme stretli mnoho juhoamerických bonsajistov. RNDr. Vladimír Ondejčík predviedol v hlavom programe tvarovanie bonsaju a Alenka niekoľko čajových rituálov a ochutnávok čaju z Čajovne dobrých ľudí. Vivat Brazília!
Brazília má svoje čaro. Žiarivé slnko, ohnivú sambu, liečivé dreviny, dobré maté, príjemných ľudí. A nad tým všetkým sa týči Corcovado. Praskala, ktorá pamätá Pangeu. Časy, keď sa tu dotýkali svetadiely. Na nej stojí Kristus medzi plynúcimi oblakmi.
Do haciendy v Ribeirao Preto (Čierna rieka) pozval Mário AG Leal medzinárodných lektorov. S vačšinou sme sa už poznali z predošlých bonsajových výstav a kongresov.
Cestička brazílskym vidiekom.
Siesta v tieni partí k brazílskemu spôsobu života.
Často sa tu stretajú brazílski a argentínski bonsajisti. majú veľa spoločných tém, len nesmie reč prejsť na futbal. V tom sú nezmieriteľní...
Marita Gurruchaga je známou a vzdelanou agrentínskou bonsajistkou. V Brazílii vystupuje veľmi často.
Bolo príjemné a trochu aj prekvapivé, aký vysoký záujem prejavili brazílski bonsajisti o našu knihu Bonsai Slovakia. V Južnej Amerike sa minula veľká časť z celého nákladu. Vďaka.
Príjemná umelkyňa Vânia Moreira Fortes s obľubou maľuje bonsaje v ich ideálnej podobe.
Je príjemné stretávať vždy na inom mieste vo svete rovnakých priateľov. Vďaka láske k bonsajom a chuti cestovať.
Suthin Sukosolvisit pochádza z Thajska. Bonsajistov z rôznych kontinentov okrem rovnakej záľuby spája i zmysel pre humor a chuť sa baviť.
Japonec vytvoril vskutku najoriginálnejší a najobdivovanejší bonsaj celého podujatia.
Najkrajšie stromy všade naokolo kvitli na ružovo.Tabebuia impetiginosa, u nás veľmi známa ako Lapacho. Z kôry tohro stromu sa pripravuje liečivý čaj dobrý na imunitu, ale aj na tie najzákernejšie choroby. V kambiu stromu sa nachádza veľa železa a kyslíka.
Materiál na tvarovanie, ktorý pri svojom vystúpení použil Vladimír Ondejčík, bola borievka.
V Brazílii je bonsajistika veľmi populárna. Vďaka drevinám a horúcemu a vlhkému podnebiu má pestovanie i tvarovanie drevín svoje špecifiká.
Rafia pomohla zmeniť hlavnú líniu stromu. Musela sa utiahnuť veľmi natuho. Preto pomohol i thajský bonsajista.
Cieľom tvarovania bol minimalizmus. Vytvorenie atypického malého shohinu z veľkej a bujnej rastliny
Časť vegetácie sa odstránila a nový strom sa vybudoval z vhodnej bočnej vetvy. Línie mŕtveho dreva sa ošetlili proti plesniam a hubovitým ochoreniam.
Hruhšia vetva vľavo je zakrytá bielym papierom. Počas tvarovania sa neodstránila, aby sa zachoval ťah prúdiacich živín. Príde na rad neskôr.
V Brazílii majú bonsaje prirodzene bujný rast. Je možné urobiť i zásahy, aké by mohli byť v našom miernom pásme riskantné.
Malý shohin vyrastie do krásy.
Minimalizmus v krajine maximalistickej vegetácie.
A niekoľko dní v národnom parku na hraniciach Brazílie a Argentíny pri najväčších vodopádoch sveta - Iguazu / Cataratas.
Maté na Rio Uruguay...
Takto, v permanentnom šmyku sme jazdili celý deň medzi plantážami maté v Argentíne, v oblasti Misiones. Doprava na čajové plantáže býva vo svete zvyčajne viac než nezvyčajná...