Späť

ALOE VERA

Počet zobrazení: 1875

Aloe je legendárna rastlina, ktorú už v minulých civilizáciách označovali ako zázračnú. Jej divoká krása a terapeutické vlastnosti jej prisúdili punc legendárnosti. Je skutočne jedným z najúžasnejších darov prírody...

ALOE VERA

Prvá písomná zmienka o liečivých účinkoch aloe sa nachádza na hlinených doštičkách z obdobia vlády sumerského kráľa Arkada zo 4. tisícročia pred n. l. Traduje sa, že za svoju krásnu pleť kráľovná Kleopatra ďakovala prípravkom z aloe. Slávny grécky lekár Hippokrates, žijúci v 5. až 4. storočí pred n. l., prípravky z aloe používal na liečbu mnohých ochorení, najmä črevných, žalúdočných, ale aj nádorových. Z údajov z posledných rokov je zaujímavý údaj Carla Millera Kenta, že prípravky z aloe boli súčasťou liekov nachádzajúcich sa na palube kozmickej lode, ktorá v r.1969 pristála na Mesiaci.

Čo Aloe vera obsahuje a ako pôsobí?

- veľké množstvo minerálnych látok, predovšetkým aloe veramakroelementy (vápnik, fosfor, sodík, draslík atď.);
- vitamíny - hlavne antioxidanty (látky brániace bunky pred pôsobením škodlivých kyslíkových radikálov), teda vitamíny C, A a E. Zo skupiny vitamínov B najmä vitamín B 12, pretože jeho výskyt je bežný iba v potravinách živočíšneho pôvodu;
- saponíny - majú nielen čistiacu schopnosť (najmä v oblasti črevných klkov), ale aj antimikrobiálne účinky;
- lignín - pripisuje sa mu schopnosť prenikať do hĺbky kože a slizníc. V miestach aplikácie potom aloe pôsobí ako anestetikum, zmierňuje bolesti aj hlboko pod povrchom tela, napr. vo svaloch,kĺbových spojeniach a pod.;
- 18 aminokyselín (základné stavebné jednotky bielkovín), z toho 8 esenciálnych (t.j. takých, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám).

Aloe má protizápalové účinky. Pracuje podobne ako steroidy, ale bez vedľajších účinkov. Pôsobí ako prírodný zvlhčovač, dodáva vlhkosť všetkým vrstvám kože. Zvyšuje normálne bunkové množenie, čím urýchľuje regeneračnú fázu hojivého procesu. Šťava z aloe pôsobí dezinfekčne, antibioticky, protizápalovo a zastavuje krvácanie. Z uvedených dôvodov sa prípravky z aloe osvedčili aj pri popáleninách, ale aj iných druhoch poškodenia kože. V ľudovom liečiteľstve sa aloe odpradávna používalo ako prirodzené preháňadlo, ale aj pri chorobách sprevádzaných opačnými chorobnými príznakmi - hnačkami, napr. pri zápaloch čreva. Popísané sú aj skúsenosti so zmierňovaním problémov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Z ochorení tráviaceho ústrojenstva sa aloe osvedčilo aj pri ochoreniach pečene (najmä pri jej zápaloch), pri ochoreniach podžalúdkovej žľazy, žlčníka a podobne. Z ochorení látkovej premeny sú známe vynikajúce výsledky napríklad pri cukrovke.

 

Prípravky aloe možno použiť dvojakým spôsobom:

1. lokálne, na povrchové ošetrenie;
2. vnútorne.
Mnohí, najmä dámy, potvrdia vynikajúce účinky kozmetických prípravkov obsahujúcich aloe. Z medicínskeho hľadiska je však dôležitejšie, že sa aloe osvedčilo pri mnohých kožných ochoreniach, najmä ekzémoch, mykózach, herpese, ale aj pri takom závažnom ochorení, akým je psoriáza (lupienka), a to nielen pri lokálnej, ale hlavnej celkovej aplikácii - čo znamená, že optimálnou kombináciou je užívanie šťavy vnútorne a zároveň aplikovanie gélu na vonkajšie použitie.
Prípravky z aloe však nie sú určené iba pre tých, ktorí už majú zdravotné problémy. Možno ich užívať aj preventívne.

Prečo je Aloe vera také účinné?

Prípravky z Aloe vera sú účinné vďaka bohatému koktailu výživných látok, ktorých kombinované spolupôsobenie a vzájomný pomer poskytujú omnoho účinnejší výsledný efekt, aký by bol pri samostatnom pôsobení jednotlivých komponentov, pretože navzájom sa účinky zložiek zvyšujú, čiže pôsobia synergicky. Prípravky majú tiež adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že každý jedinec z nich využíva práve tie látky, ktoré potrebuje. Preto sa aj účinky prípravkov líšia z osoby na osobu.


PRÍPRAVKY Z ALOE VERA:
ALOE VERA DŽÚS
čistá šťava z Aloe vera (Aloe vera barbadensis, Miller) - 99,8%
- detoxikuje organizmus a prečisťuje črevá,
- výrazne podporuje trávenie, vhodné pri plynatosti, žalúdočných a črevných problémoch a problémoch žlčových ciest,
- posilňuje imunitu,
- obnovuje zdravú črevnú mikroflóru a obranyschopnosť.
ALOE VERA DIGESTIVA
- vďaka obsahu oleja z fenyklu a anýzu výrazne podporuje trávenie, vhodné pri plynatosti,
- protizápalový účinok, najvhodnejšia formula pri Helicobacter pylori.
ALOE VERA COLON CLEANSE
- predovšetkým na prečistenie čriev a obnovenie zdravej črevnej mikroflóry vďaka obsahu inulínu,
- škorica má výrazný protiplesňový účinok.
ALOE VERA ANTIOXIDANT
- účinná ochranu proti voľným radikálom
ALOE VERA SO ŠŤAVOU ČUČORIEDOK
- výborná chuť obzvlášť vhodná pre deti

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 10.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie