Nepál a jeho čajové usadlosti

Nepal Tea - nepálsky čaj

ČAJOVÉ USADLOSTI

Poďme sa pozrieť na jednotlivé čajové usadlosti v oblasti Ilamu, kde sa v Nepále pestuje väčšina kvalitných vysokohorských ortodoxných lístkových čajov. Každá čajová usadlosť tvorená plantážami a čajovou fabrikou má svoje špecifiká a všade sa produkuje stále lepší a lepší himalájsky čaj.

Nepal Tea - nepálsky čaj

KANYAM

Čajové plantáže Kanyam majú neuveriteľne malebnú siluetu s líniou kryptomérií (Cryptomeria japonica) na hrebeni a bielymi vrcholkami Himalájí vysoko na modrom nebi. Scénicky patria k najkrajším čajovým plantážam vôbec a aj čaj dopestovaný na nich stojí za to. Prvé čajové sadeničky špičkovej kvality tu vysadil pred 35 rokmi sám nepálsky kráľ, aby podporil rozvoj pestovania čaju vo svojej krajine. Škoda, že v čase nášho pobytu bola čajová fabrika Kanyam zatvorená kvôli maoistom a nazbierané čajové lístočky sa museli voziť na spracovanie do okoli-tých fabrík, najmä do Maloomu vo Fikkale. Kanyam má najvyššie položené čajové plantáže v celej oblasti Ilamu. Čaj sa tu pestuje až do výšky 2250 m vo výborných klimatických podmienkach vďaka vlhkým vetrom, vejúcim od snežného masívu Himalájí. Svahy často zahaľujú tzv. biele oblaky bavlny, ako ich poeticky nazývajú obyvatelia týchto himalájskych oblastí, v ktorých výborne vyzrieva čaj.

Nepal Tea - nepálsky čaj

NEPAL SMALL TEA PRODUCERS, FIKKAL

Táto čajová usadlosť, ktorá sa stala na pár dní naším druhým domovom, sa rozrastá z roka na rok. Mimo čajovej sezóny sa pristavujú nové priestory na sušenie a spracovanie čaju. Napriek tomu ešte stále bojuje s priestorom a počas sezóny sa hlavný technológ vždy večer škrabal za ušami skôr, ako si sadol k partičke kariet, ako zvládne ďalší deň s fabrikou naplnenou čajom priam na prasknutie. Sem totiž zváža čaj 600 drobných farmárov, hospodáriacich v okolí. A keďže ich zber nie je tak organizovaný, ako býva zvykom na veľkých plantážach patriacich jedinej čajovej usadlosti, do večera sa nikdy nevie, koľko čaju sa bude na druhý deň spracovávať. Je to však atypický prípad medzi nepálskymi čajovými usadlosťami. Aby sa situácia uľahčila, plánuje sa v najbližšom čase stavba novej čajovej fabriky na neďalekej Gorkhe. Vo Fikkale sa produkuje predovšetkým čierny čaj, aj keď fermentácia čajových lístkov je len čiastočná a skôr by sa čaj dal prirovnať k čajom oolong. Zelené čaje sa tu vyrábajú len na objednávku obchodníkov.

Nepal Tea - nepálsky čaj

Nepal Tea - nepálsky čaj

HOPTA

HOPTA

Keďže S.K. Pradhan, vedúci HOPTA (Himalayan Orthodox Tea Producers Asso-ciation), nás sprevádzal po nepálskych čajových plantážach, nemohli sme obísť ani centrálu HIMTEX tejto organizácie, sídliacu priamo vo Fikkale. Prešli sme okolo niekoľkých guľometných hniezd maoistov a vstúpili sme do dverí inštitúcie, ktorá sa snaží o vysokú úroveň pestovania čaju v Nepále. Má na starosti nielen propagáciu a školenia farmárov, ale zabezpečuje i výber a import vhodných čajových odrôd na nepálske plantáže. Najpoužívanejšou varietou v Dárdžilingu je B157, ktorá sa dobre darí i v Nepále. Je charakteristická pomerne veľkými listami, aké sú typické najmä pre assámske odrody čajovníka.

Nepal Tea - nepálsky čaj

GORKHA

Cestou na Pašupatinagar sme sa zastavili na pekných plantážach Gorkha, z ktorých je krásny výhľad na juh na známe čajové hory Sri Antu a Antu, preslávené skvelým čajom, fantastickými východmi slnka vyhľadávanými turistami. Práve tu sa bude stavať nová čajová fabrika, aby pomohla rozrastajúcemu sa čajovému hospodárstvu v Ilame.

Nepal Tea - nepálsky čaj

Nepal Tea - nepálsky čaj

PAŠUPATINAGAR

Na kopci vysoko nad krajinou stojí malinká čajová usadlosť, ktorá sa špecializuje na produkciu zelených čajov typu Senča a Mao-feng. Tieto čaje sa tu vyrábajú japonskými technológiami na japonských strojoch, a preto sú dosť drahé. Pripadali nám veľmi zaujímavé, pretože nemali tzv. rybaciu chuť, typickú pre japonské čajové kríčky. Nepálsky čaj spracovaný japonskou technológiou stálo za to ochutnať. Škoda len, že produkcia čajov v tejto malinkej fabrike je závislá od objednávok, a tak v čase našej návštevy všetky stroje stáli a v celom objekte bol iba jeden zamestnanec, ktorý nás po všetkých priestoroch ochotne sprevádzal a pripravil pre nás čaje na degustáciu.

Nepal Tea - nepálsky čaj

Nepal Tea - nepálsky čaj

MALOOM

Fabrika čajovej usadlosti Maloom šla tiež naplno. Spracovávala prvé čaje jesenného zberu a čajové lístky sa sem vozili od drobných farmárov i z vlastných plantáží. Často si priateľsky vypomáha s neďalekou fabrikou NESTPROL, ležiacou na opačnej strane Fikkalu, aby sa vyťažili kapacity a spracoval sa všetok nazbieraný čaj. Na jeden veľký stôl, na ktorom sa nechajú zavädnúť čajové lístočky, sa zmestí 600 až 700 kg a denne sa tu spracuje v priemere 12 000 kg čerstvého čaju. Čaj putuje na čajovú burzu do Kalkaty, ale i k obchodníkom do Káthmandu. Maloom patrí k veľkým čajovým fabrikám a čajové lístočky sa sem zvážajú nielen na nákladných autách a džípoch, ale aj na chrbtoch statných somárikov a ko-ní, ktoré spokojne postávali pred vchodom do fabriky.

Nepal Tea - nepálsky čaj

ANTU VALLEY

Medzi Fikkalom a Ilamom v oblasti Pančakanya stojí ďalšia veľká čajová fabrika postavená okolo roku 2000, ktorá produkuje čaj pod značkou Antu Valley. Jej manažér Hari Timalsina nás ochotne previedol svojím čajovým kráľovstvom, ktorému skutočne nič nechýbalo. Bol tu dostatok kvalitného čaju, moderné stroje, skúsený personál. Čaje sa balia do vriec a drevených dební a expedujú sa na burzu do Kalkaty. Vyrábajú sa tu výborné čierne čaje i niekoľko špeciálnych druhov, napr. drôtikový čaj, charakteristický tenkými lístočkami a bohatou vôňou i chuťou nálevu. Vo fabrike sa využíva aj džava, ktorou sa každá čajová fabrika v Nepále nemôže pochváliť. Špičkové čaje typu Clonal, ktoré sa tu spracovávajú, majú výborné vlastnosti čo sa týka nálevu, no pri ich spracovaní sa uvoľňuje množstvo prachovitej vlákniny, ktorú treba z čaju odstrániť. A práve na to sa používa džava.

Nepal Tea - nepálsky čaj

ŠANGRILA

ŠANGRILA

Ak sa vydáte z Ilamu smerom na sever, klesnete z výšky vyše 2000 m celkom nadol k rieke Phuwa Khola a zasa vystúpite úzkou cestou plnou serpentín, dostanete sa do mestečka Nepaltar, nad ktorým stojí čajová usadlosť Šangrila, patriaca spoločnosti Himalayan Shangrila Tea Producers. Mystické slovo Šangrila je pomenovaním bájneho miesta ukrytého v Himalájach, ktoré je skrytým rajom na zemi. A k tomu mala celkom blízko i čajová usadlosť rovnakého mena. Pred vstupom do továrne stojí nad jazierkom malý chrám, ktorý neobišiel ani jeden z našich skvelých sprievodcov. Hore pri dome riaditeľa fabriky kvitli ruže a nad tým všetkým sa vlnila silueta hôr. Páčilo sa nám toto miesto. Dobrým signálom bolo i to, že pri vstupe do výrobných priestorov sme sa museli prezuť a prezliecť do bielych plášťov. Čaje zo Šangrily sú výborné, plné vôní dokonca i v prípade skorého jesenného zberu, pre ktorý to nebýva typické. Produkujú sa tu i zelené čaje, ako je to v Nepále zvykom, zväčša na objednávku.

Nepal Tea - nepálsky čaj

Nepal Tea - nepálsky čaj

PUTOVANIE ZA ČAJOM

Naši sprievodcovia nepálskym svetom čaju boli prakticky stále hladní a nevynechali ani jednu príležitosť, aby si na niečom nepochutnali. Tak aj pri rieke Mai Khola pod Ilamom nadšene kúpili od rybára na večeru čerstvé ryby.

Nepal Tea - nepálsky čaj

MAI ILAM GURANSE

MAI ILAM GURANSE

Mnohými serpentínami sme stúpali po nekonečne strmej a kamenistej ceste stále vyššie a vyššie, až sme už neverili, že tam pod nebom ešte nejaká čajová usadlosť môže byť. Tiež si ťažko predstaviť, ako po takej strašnej ceste funguje dopravné spojenie čajovej fabriky so zvyškom sveta. Guranse je nepálsky názov pre národný kvet Nepálu - rododendron, vďaka ktorému sú Himaláje na jar tak krásne rozkvitnuté a farbisté. Čaj z tejto usadlosti sa nazýva tiež poeticky - Nirvána. No momentálne bola čajová fabrika prázdna. Len niekoľko zberačiek ručne triedilo hromady čajových lístkov z posledného spracovania. Prekvapovala nás nerovnomernosť spracovávania čaju na pomerne malom území, kde niektoré fabriky praskali vo švíkoch a iné zívali prázdnotou.

Nepal Tea - nepálsky čaj

JASBIRE

Stúpali sme po strmej ceste ďalej smerom nahor, až sme sa dostali na samotný vrchol kopca v Jasbire, odkiaľ bol krásny výhľad na čajové plantáže najvýchodnejšej časti Nepálu a na pohorie Singalila, ktoré sme pred niekoľkými dňami prešľapali. Svoju stanicu tu mala HOPTA, asociácia nepálskych pestovateľov čaju. Sem chodia začínajúci farmári, aby sa naučili, ako sa zberá čaj, ako sa ošetrujú a rozmnožujú čajové kríčky, sledujú vlastnosti pôdy a ďalšie parametre, zabezpečujúce dobré výnosy. Neďaleko leží malé posvätné jazierko Mai Pokhari, ktoré je cieľom mnohých pútnikov i turistov.

Nepal Tea - nepálsky čaj

ILAM

Na záver nášho čajového putovania po východnom Nepále sa zastavme ešte priamo v Ilame. Mesto Ilam leží v rovnakom klimatickom pásme i na rovnakých pôdach ako Dárdžiling. A tak ako Dárdžiling sa rozkladá na horskom hrebeni vysokom vyše 2000 m. Práve tu, kúsok od hlavného bazára, boli v roku 1863 vysadené prvé čajové kríčky a postavená prvá čajová usadlosť v Nepále. Je aj na prvý pohľad zrejmé, že čajové kríky okolo fabriky sú oveľa staršie, väčšie a hustejšie ako na mnohých iných nepálskych čajových plantážach. Dnes je však táto historická čajová fabrika zatvorená. Môžu za to opäť maoisti, ktorí mali o fabrike iné predstavy ako jej vedenie. Už sa zvečerievalo, keď sme si prezerali chátrajúce budovy uprostred rozľahlých čajových plantáží. Slnko zapadalo a kríčky čaju sa strácali v tme. A my sme len dúfali, že nepálskemu čaju opäť svitne na lepšie časy, veď tu pod hradbou Himalájí dozrievajú v čistom vzduchu, vo vetre nesúcom vlahu z bielych svahov Himalájí skvostné čaje zo strechy sveta.

© Čajovňa dobrých ľudí ®

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 11. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra

Nepal Tea - nepálsky čaj

Text a fotografie:

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 11. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.

Prihlásenie