HVIEZDY LAOSU - ORGANIC
Exotický vysokohorský bio-čaj
Zloženie: 100% čierny (oxidovaný), zatáčaný čaj
Druh: Camellia sinensis var. assamica
Oblasť: Phôngsali
Nadmorská výška: 1200 - 1600 m
Čas zberu: máj - júl, letný zber
Krajina pôvodu: Laos
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra
"Hviezdy Laosu" = výrazný, plný letný čaj, charakteristický dlhý aftertaste, intenzívna vôňa.
Čaj rastie vo vysokohorských podmienkach oblasti Phôngsali (Phongsaly), kde ho pestujú a sracovávajú ľudia z horského etnika Phunoi.
Čínsky Yunnan, severný Laos, severný Vietnam a Mjanmarsko sú pôvodnou oblasťou výskytu čajových stromov. Tu sa začala písať história využívania liečivých vlastností čajových listov a boli položené základy čajovej kultúry.
Čajová oblasť Phôngsali leží hneď za dnešnou hranicou oddeľujúcou Čínu od Laosu. Na čínskej strane sa nachádzajú slávne čajové hory Xishuangbanny známe lisovaním puerových koláčov a prastarými tradíciami čajovej kultúry. Čajové hory sa z Číny tiahnu nepretržite až do Laosu. Staré čajové stromy tu rastú prirodzene v podmienkach subtropickej džungle. Aj na laoskej strane sa čaj zberal, spracovával a lisoval do čajových koláčov už pred stáročiami. Výroba čajových koláčov Pu Erhu bola výsadou starých horských kmeňov, ku ktorým patrí aj etnikum Phunoi.
Kedysi oblasť Phôngsali patrila k Číne. Severný Laos spravoval kráľ Xishuangbanny, ktorá bola za dynastie Ming vazalským štátom Čínskej ríše. Čajové tradície boli rovnaké na oboch stranách dnešnej hranice.
Mapa sa zmenila až po roku 1893, keď Phôngsali pripadla v dôsledku vojen Indočíne a dostala sa pod francúzsky vplyv. Francúzi nemali o čaj eminentný záujem, preferovali kávu a tak čaj sa tu zberal najmä pre vlastnú spotrebu.
Počas druhej svetovej vojny sa o staré čajové záhrady Laosu zaujímali Japonci, dokonca tu vysádzali mladé čajovníky. Laos síce v roku 1953 získal nezávislosť, no ani socializmus malým horským etnikám neprospieval. A tak tu, v horách, celé generácie laoských horalov produkovali ópium, ktoré sa stalo hlavným zdrojom ich obživy.
Dnešný projekt pestovania čaju organickou kultiváciou je pre týchto jednoduchých ľudí humánnou alternatívou a šancou na lepší život.
V horskej oblasti Phongsaly okolo dedín etnika Phunoi rastú staré čajovníky vo svojom prirodzenom prostredí. To dáva čaju špecifický pôvodný charakter.
Príprava čaju:
Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.
Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.
Do kanvičky vložíme 5-7 g čaju.
Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 95-100°C a necháme lúhovať cca 12 minútu.
Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.
Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili aj príjemnú vôňu čaju. Dobrá vôňa sa považuje za najdôležitejšiu vlastnosť čaju.
Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.
Používanie krásnej príjemnej keramiky či skla na čajovom mori prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.
S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.
Na zdravie!
Nový komentár