DARJEELING, SELIM HILL, ORTHODOX, FF 2020

DARJEELING, SELIM HILL, ORTHODOX,  FF 2020

FTGFOP1 CLONAL, First Flush 2020, 1. Lot 2020

Varianty produktov

  • € 14,50 s DPH

  • € 29 s DPH

  • € 61,63 s DPH

  • € 123,25 s DPH

  • € 232 s DPH

€ 14,50 s DPH

DARJEELING SELIM HILL - ORTHODOX - First Flush 2020

Typ čaju: Čierny oxidovaný čaj
Krajina pôvodu:
India, Západné Bengálsko, Darjeeling, Kalimpog, Selim Hill Tea Estate
Typ listu: FTGFOP1 CLONAL
Doba zberu:
Veľmi skorý jarný zber 2020 - 1. Lot 2020

Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

Charakter čaju: Pre tento veľmi skorý jarný zber sú typické malinké, mladučké zelené čajové lístky a drobné biele púčiky, ktoré dávajú charakter kvalitne oxidovaným mladým lístkom čaju. Vôňa suchého listu je svieža, kvetinová, v náleve sa objavujú skôr teplé, tmavšie tóny.

Čajová záhrada Selim Hill सलीम हिल टी गार्डन

Čajová záhrada Selim Hill má 370 ha plochy s výsadbou čajovníkov na 170 ha. Rozprestiera sa na juhozápadných svahoch horstva pri trati unikátnej vysokohorskej železničky Gayabari pod Kurseongom. Železnička chránená UNESCOm stúpa z nížiny Západného Bengálska hore do mesta Darjeeling. Selim Hil sa nachádza pod Giddahapahar Tea Estate oproti plantážam Rohini. Selim Hill a Rohini sú slávne práve veľmi skorými jernými zbermi čaju.

Čaje tu dozrievajú na horských svahoch v nadmorskej výske 600-1200 m. Čaj sa na Selim Hill pestuje približne od roku 1870, teda celých 150 rokov. Prvé čajové kríčky tu dal vysadiť Henry, ktorého miestni Gurkovia prezývali Selim Sahab, z čoho sa odvodilo aj meno tejto čajovej usadlosti. Aspoň sa to tak zachovalo v pamäti miestnych.

Selim Hill Tea Estate je certifikovanou organickou čajovou záhradou Darjeelingu, ktorá produkuje himalájske organic bio čaje z púčikov a listov dobrých čínskych čajových kultivarov, ktorými je vysadená.

Prednosťou čajovej záhrady je prekrásne prírodné prostredie s bohatou a rôznorodou flórou a faunou. Ak navštívite Darjeeling, môžete sa tu ubytovať na Selim Hill v originálnom bungalove starých čajových farmárov. Zaujímavosťou sú aj "Pištiace vodopády" Kholas, pri ktorých sa koľajnice prudko točia a darjeelingský vláčik vždy nahlas píska.

Darjeeling

DARJEELING

DARJEELING

ČAJ - DARJEELING TEA MAP


Celkom naľavo, neďaleko hraníc s Nepálom sa z rovín vo vlnách dvíhajú pekné čajové plantáže Longview, ktorých okraj sme pozorovali neskôr aj z opačnej nepálskej strany pri ceste do Ilamu.

Napravo od oblasti Longview sú výrazné pahorky s plantážami Rohini, viac napravo sa rozprestiera Selim Hill a za prudkým stúpaním starej cesty a koľajníc vláčika plantáž Sepoydhura, pôvodne známejšia ako Chamling. Všetky tieto čajové plantáže majú ešte pomerne teplú klímu a vďaka nej výborný a veľmi skorý prvý jarný zber. Mestečko Rohini ležiace pod plantážami je vďaka krásnym scenériám a príjemnému jazeru vyhľadávanou turistickou lokalitou. Neďaleko je i jedna zo starých tíkových plantáží.

ČAJ - DARJEELING TEA

ČAJ - DARJEELING TEA

Mesto Darjeeling sa nachádza na hrebeni hory vysokej vyše 2000 m. A všade naokolo sú rozľahlé čajové plantáže. Jazdia tu len silné džípy úzkymi strmými serpentínami.

ČAJ - DARJEELING TEA

Ranný pohľad z usadlosti Tonglu na majestátnu osemtisícovku Kanchenjunga. Napravo sa rozprestierajú indické čajové plantáže Darjeeling a naľavo horské nepálske čajové plantáže oblasti Illam.

ČAJ - DARJEELING TEA

Sympatický riaditeľ čajovej usadlosti Dooteriah venoval nám jeden celý pracovný deň a previedol nás kúzlom, zaujímavosťami i tajomstvami pestovania a spracovania čaju v Darjeelingu.

ČAJ - DARJEELING TEA

Čaj sa po zbere a spracovaní balí do drevených dební, ktoré ochránia krehké, nadýchané čajové lístky. Každá debna sa označí, odošle sa letecky k nám na Slovensko.

ČAJ - DARJEELING TEA

Deti pod Himalájmi sú milé ako všade na svete.

ČAJ - DARJEELING TEA

Plantáže Tukvar. Ich svahy klesajú k severu. V pozadí už vidieť hory Sikkimu.

ČAJ - DARJEELING TEA

Pohľad na severné plantáže Darjeelingu.

ČAJ - DARJEELING TEA

Kvitnúci čajovník v Darjeelingu.

ČAJ - DARJEELING TEA

Typický obrázok zo svahov Darjeelingu.

ČAJ - DARJEELING TEA

Bývať v Klube plantážnikov, v samom srdci čajového diania, bolo veľmi pôvabné. Budova sa za posledných 100 rokov nezmenila. V noci sme si kúrili v krbe a písali pri sviečke.

ČAJ - DARJEELING TEA

Čajové kríčky Darjeelingu vysádzali ešte Briti. Dosahujú úctyhodných 90-120 rokov. a čaj z nich má svojský charakter.

Darjeeling

Tento ranný pohľad na Himaláje a nádhernú Kančendžengu ponad severné čajové plantáže sme si v Darjeelingu často a s láskou vychutnávali.

Čajovňa dobrých ľudí ®

Nový komentár

* (Povinné)

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Prihlásenie