KEMURI-CHA EXCLUSIVE
Unikátny japonský čierny čaj nadymovaný nad drevom zo sudov od wisky.
Krajina pôvodu: Japonsko
Kultivar: Yabukita
Plantáž: Shizuoka, Shimada
Zber: jarný čaj
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra
Prinášame Vám ďalšiu unikátnu čajovú novinku z Japonska.
KEMURI-CHA EXCLUSIVE je unikátny japonský dymový čaj.
Čajové záhrady:
Čajové kríčky sa pestujú Shizuoke v oblasti Shimada, južne od posvätnej hory Fuji, v údolí rieky Oi-gawa, ktorá vyteká z Japonských Álp a tu sa vlieva do Tichého oceánu. Tu majú svoje čajové záhrady i farmári rodiny Matsumoto, ktorí sa venujú pestovaniu čaju od dôb japonských šogúnov. Po rozpustení šogunátu si japonskí samuraji hľadali nové zamestnanie a mnohí z nich sa začali venovať pestovaniu čaju najmä v oblasti Shizuoky.
Rodina Matsumoto a čaj:
Rod Matsumoto sa venuje pestovaniu čaju už dlhé generácie. V roku 1930 začali oficiálne i s výrobou a spracovaním čaju. Hiroki Matsumoto, dnešný čajový majster je pionierom v produkcii dymových čiernych čajov.
Špecialitou dnešných dní je u týchto producentov čierny japonský čaj nadymovaný nad tlejúcim drevom z drevených sudov od wisky, ktoré pochádzajú z pálenice Ichiro a dokonca aj priamo z Londýna.
To dáva čaju unikátnu špecifickosť. Čaj svojou dymovou vôňou určite osloví milovníkov tmavých ťažších čajov, najmä čínskeho čaju Lapsang Soušong.
Dymové čaje sú výborné i studené chladené ľadom. Nič, len ľad a čaj...
No výborný je aj ako súčasť miešaných drinkov, ktorým svedčí tmavý charakter a dymový aftertaste čaju.
Čaj získal striebornú medajlu na prestížnej Medzinárodnej čajovej degustačnej súťaži v roku 2014.
Metóda pestovania - Chagusaba茶 草場:
UNESCO Globally Important Agricultural Heritage System
Starodávna metóda Chagusaba typická pre udržateľné poľnohospodárstvo vedie k neobvykle kvalitnému, sladkému a zdravému čaju.
Vzácny, prastarý, tradičný spôsob farmárčenia sa nazýva Chagusaba.
V Shizuke, v údolí rieky Oigawa, kde sa dopestoval aj tento čaj, sa uplatňuje metóda Chagusaba tak, ako pred storočiami. Poľnohospodárske plodiny vrátane čajovníkov sa pestujú obklopené polo-prírodnými trávnatými porastmi bohatými na divokú flóru. Pestovaniu čaju to veľmi prospieva. Na jeseň, po pokosení a vysušení tráv sa mulč bohato sype do brázd pod čajové kríky. Trávy obsahujú veľa kremíka a živiny, ktoré sa uvoľňujú do pôdy, výrazne ovplyvňujú chuť a vôňu čaju. Okrem toho trávny mulč udržiava pôdu v chladných zimných mesiacoch v teple, bráni rastu buriny a uchováva dostatok vlhkosti pri koreňoch čajovníkov.
Touto prírodnou metódou sa zlepšuje kvalita čaju a zachováva sa vysoká biodiverzita poľnohospodárskej oblasti. Je to zriedkavý príklad symbiózy poľnohospodárskej produkcie a zachovania biodiverzity prírodného prostredia, z ktorej majú osoh obe strany.
Farmárčenie metódou chagusaba sa objavilo na území Japonska už pred 10 000 rokmi.
Čajoví farmári, ktorí produkujú vzácne japonské čierne čaje, starú agronomickú metódu Chagusaba obnovili. Považujú ju za veľmi dôležitú pre produkciu kvalitného čaju.
V trávnatých porastoch kvitne napríklad sedem japonských byliniek jesene: seri, nazuna, hahakogusa, hakobe, koonitabirako, kabu a diakon. Kvety z trávnych porastov okolo čajových záhrad sa nazývajú chabana a používajú sa do ikebany na zdobenie miestnosti počas tradičného japonského čajového obradu.
Chagusaba má vysokú biodiverzitu vďaka pravidelnému koseniu, vylúčeniu pasenia dobytka na týchto lúkach, a zákazu vypaľovania tráv. Chagusaba je ojedinelým globálnym príkladom integrácie čajových záhrad a pasienkov.
Potvrdzuje to i certifikát GIAHS a UNESCO.
Čajový kultivar YABUKITA 藪 北, やぶきた
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabukita je najtypickejším, najrozšírenejším a najstarším registrovaným japonským kultivarom. V roku 1908 ju vyšľachtil Sugiyama Hikosaburo 杉山彦三郎 zo semien pôvodných japonských čajovníkov označovaných ako Zairai. Jeho šľachtiteľské pole susedilo s bambusovým hájom a semená čajovníkov pochádzali zo severu, preto pomenoval svoj nový kultivar Yabukita. Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever. S novými rastlinami veľa experimentoval, aby zistil, ktoré z nich sú najodolnejšie a zároveň majú najlepšie produkčné vlastnosti. Podarilo sa, Yabukita si naozaj zaslúži úctu.
Ako prvý japonský kultivar bola oficiálne testovaná v rokoch 1953-54 a oficiálne zaregistrovaná v roku 1956.
Čajovníky Yabukity sa začali šľachtiť v Abe, v Šizuoke, ktorá je centrom šľachtenia japonského čaju a rodiskom aj mnohých vynikajúcich japonských čajových kultivarov.
Yabukita sa stala ikonou japonského čaju a dnes sa pestuje na vyše 80% čajových plantáží. Boli však čajsy keď Yabukita tvorila až 95% produkcie japonského čaju.
Silná Yabukita sa stala i základom ďalšieho šľachtenia nových kultivarov. Má dlhé, rovné, sýto zelené listy. Jej kríčky sú silné, vzpriamené, rastú priamo nahor, akoby sa chceli dotknúť neba. Dobre odoláva chladu, škodcom, bohato rastie a má slušné výnosy. Zberá sa od apríla do poloviny mája. Čas zberu je treba presne vystihnúť, pretože ak by sa zberala príliš neskoro, čaj by stratil na kvalite.
Táto vydarená odroda výrazne prispela k rozvoju japonského čajového priemyslu. Yabukita je klasika a tradícia. Yabukita je jednoducho Yabukita.
Nový komentár