DA HONG PAO

DA HONG PAO

Da Hong Pao, Veľké šarlátové rúcho, 大红袍, Najslávnejší tmavý OOLONG, skalný čaj z hôr Wu Yi Shan provincie Fu-jian. Patrí do Top Ten čínskych čajov.

Varianty produktov

 • € 7,95 s DPH

 • € 15,90 s DPH

 • € 33,79 s DPH

 • € 67,58 s DPH

 • € 127,20 s DPH

€ 7,95 s DPH

DA HONG PAO

Najslávnejší tmavý OOLONG

Krajina pôvodu: Čína
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

DA HONG PAO

Da Hong Pao, Veľké šarlátové rúcho, 大红袍, Ta chung pao - legendárny prastarý oolong - cisársky polofermentovaný čaj pochádzajúci zo slávnych povesťami opradených hôr Wu Y,  ležiacich na severe juhočínskej provincie Fu-jian.

Čajové kríčky presované v kaňonoch pod strmými kamennými bralami hôr Wu Yi sú rovnomennej variety Da Hong Pao a majú v sebe esenciu skál, pod ktorými rastú. Čaj sa spracováva klasickým wuišanským spôsobom zavädnuté listy sa nechajú najprv presušiť v otáčavých bubnových peciach, pod ktorými sa kúri tvrdým drevom, aby sa listy vysušili na 50% plochy. Potom prechádzajú procesom fermentácie, pri ktorej sa zmení zvyšných 50% listu. Spracovanie sa ukončí nadymovaním usušených listov nad pahrebami v zemi.

Da Hong Pao je legendárny cirársky čaj, traduje sa o ňom viacero príbehov a legiend. Čajom sa kedysi platili i dane. Historicky najstarší a najslávnejší spomedzi oolongov. Má tmavý pevninský charakter a hutnú, jemne dymovú chuť a vôňu.

Čaj Da Hong Pao je jednotkou medzi slávnymi čajmi nazývanými: Skalné čaje - Wu Yi Yan Cha (武夷岩茶).

Hory Wu Yi (Wuyi, Wu-i) (nadmorská výška 200-2 158 m), to je kompozícia 36 strmých štítov, 72 brál a 99 skalných veží, ktoré prudko klesajú do údolí hlbokých až 1000 m. Strmými kaňonmi pretekajú bystriny s čistou vodou, ktorá na mnohých miestach padá zo skál v podobe tých najpodivnejších vodopádov. Niekde vás ovlaží jemnučký závoj temer neviditeľných kvapiek, inde padá zo skalného previsu v tenkom cícerku do jazierka a pomocou vetra maľuje na ňom podivné ornamenty, alebo sa valí s hukotom mnohými kaskádami celou dolinou. A všade naokolo rastú čajové kríčky.

Hory Wu Yi - Údolie Veľkého šarlátového rúcha, Čajový kaňon, chrám Večného šťastia, čajové políčka pri Bystrine deviatich zákrut, Cisárska čajovňa, čajovníky na vrcholkoch slávnych hôr... Čajové kríčky pestované na týchto miestach vstúpili do histórie vzniku skalných čajov a neskôr skalných oolongov, ktoré sa z nich vyvinuli. No čaje sa pestujú na mnohých a mnohých ďalších miestach s prekrásnymi scenériami a je obdivuhodné, ako dokonale sa spojili záujmy ochrany prírody a kultúrnych tradícií v jedno, takže nikomu pestovanie čaju v biosférickej rezervácii pod ochranou Unesco nevadí.

Skalné čaje majú zvláštne čaro. Sú neodolateľné nielen chuťou a akousi zvláštnou esenciou skál, ktorá je cítiť z každého dúška, ale aj divokosťou a zároveň úžasnou harmóniou miest, na ktorých rastú. Nie sú pestované na klasických čajových plantážach, ale čajové kríčky rastú v hlbokých skalných kaňonoch. Tu, v čínskych horách Wu-yi, vznikli i prvé čaje oolong a práve odtiaľto sa rozšírili do celého sveta. 

ČLÁNOK O HORÁCH WU-YI, DOMOVINY ČAJU DA-HONG-PAO

 DA HONG PAO

DA HONG PAO

 

Príprava čaju:

Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.

Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.

Do kanvičky alebo do čínskeho gaiwanu / čungu vložíme 5-7 g čaju.

Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 85-95 °C a necháme lúhovať cca 1-2 minúty.

Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.

Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili aj príjemnú vôňu čaju. Dobrá vôňa sa považuje za najdôležitejšiu vlastnosť čaju.

Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.

Používanie krásnej príjemnej keramiky či skla na čajovom mori prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.

S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.

Na zdravie!

DA HONG PAO

 

DA HONG PAO

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

 • DA HONG PAO

  Da Hong Pao, Veľké šarlátové rúcho, 大红袍, Najslávnejší tmavý OOLONG,...

  od € 7,95 s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

Prihlásenie