LONG-JING EXTRA - Dračia studňa

LONG-JING EXTRA - Dračia studňa

Dračia studňa, Longjing, 龙井茶 Najslávnejší čínsky zelený čaj, prvý z čínskych Top Ten.

Varianty produktov

  • € 24,50 s DPH

  • € 49 s DPH

  • € 104,13 s DPH

  • € 208,25 s DPH

  • € 392 s DPH

€ 24,50 s DPH

LONG-JING EXTRA - Dračia studňa

Zelený nefermentovaný čaj z 1. priečky TOP TEN najslávnejších čínskych čajov.

Krajina pôvodu: Čína
Importér, distribútor, ©: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

 LONG-JING EXTRALONG-JING EXTRALONG-JING EXTRALONG-JING EXTRALONG-JING EXTRA

Dračia studňa (Long Jing) sa pestuje na svahoch hôr dvíhajúcich sa západne od neďaleko Západného jazera, Xi Hu, ležiaceho uprostred rozprávkového krásneho mesta Chang-čou (Hangzhou) ležiaceho západne od Šanghaja. Je to najslávnejší čínsky zelený čaj.

Spracováva sa ručne s veľkou dôkladnosťou a jeho usušené lístočky majú osobitný tvar, ktorý získavajú sušením na veľkých horúcich wokoch.Skoré sušenie čerstvých listov trením o stenu horúcich wokov zastavuje prirodzenú fermentáciu a čaj má zelený charakter, je nefermentovaný. Má vysoký obsah zdraviu prospešných látok a antioxidantov typických pre kvalitný zelený čaj. Ochutnajte slávny viacnálevový čaj, ktorý je už stáročia veľkou pýchou obyvateľov vzdialenej Číny.

PRVÝ Z ČAJOV ČÍNY

Dračia studňa, Lung-ťing, je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch. Píše o ňom i slávny Lu Jü (733-804) vo svojej Klasickej knihe o čaji. Spomína ho síce pod menom Lung-hong, ale niet pochýb, že sa jedná práve o tento čaj, ktorý sa neskôr tak preslávil a reprezentoval temer všetky čaje Číny. Lu Yü ho však vo svojej knihe nijak zvlášť nevyzdvihoval.
Názov Dračia studňa sa začal používať až neskôr, za dynastie Južných Sungov. Keď sa začali rozprávať rôzne legendy a lyrické príbehy o čajoch a rôznych pôvabných miestach, na ktorých sa pestovali.

dračia studňa

LEGENDA O DRAČEJ STUDNI

Čaj Dračia studňa dostal svoj názov podľa dediny, ležiacej uprostred hmlistých zelených hôr, v blízkosti ktorej sa čaj pestoval, a dedina zasa podľa kláštora stojaceho neďaleko pozoruhodnej studne, z hĺbky ktorej pramení čistá vody. Kedysi dávno, asi tak okolo roku 250, žil na týchto miestach múdry mních. Keď v celej oblasti zavládlo dlhotrvajúce sucho a ľudia sa bezradne dívali na sýtomodré nebo bez jediného mráčika, na ovisnuté listy stromov a vyschnuté studne, dobrotivý mních ich nabádal, aby svoje modlitby a prosby venovali vodnému drakovi, pánovi všetkých vôd, ktorý vraj žil v hlbokých spodných vodách pod horami. I sám sa pohrúžil do hlbokých meditácií, aby si uzmieril silného vodného draka. Prosby pomohli, nebo sa zatiahlo veľkými dažďovými mrakmi a z veľkej skaly, o ktorú sa opierali kolená meditujúceho mnícha, vytryskol silný prameň čistej vody. Ľudia ďakovali vodnému drakovi za svoju záchranu, omývali si tváre chladnou vodou a naberali ju do kotlíkov, aby si navarili dobrý čaj, ktorý im chutil ako nikdy predtým. Prameň nazvali Dračia studňa a neďaleko neho vystavali svätyňu a neskôr kláštor. A čaj, ktorý zberali na svahoch hôr za dedinou, pomenovali tiež Dračia studňa, aby sa ich vďaka niesla s dobrými lístkami čaju ďaleko do sveta. A aj dnes, keď ponoríte svoju ruku do prameňa, ktorý je ešte stále plný vody, vidíte malé víry, ktoré ako vodný drak rozvlnia hladinu vody. Ľudia tvrdia, že Dračia studňa je v hĺbke spojená s morom, podobne ako naše povestné morské oká v Tatrách. Možno práve preto v nej žije drak...

CISÁRSKY ČAJčaj dračia studňa

Jedinečná Dračia studňa dozrieva i na svahoch Levej hory, na úpätí ktorej leží dedina Mej-ťia. Celá táto oblasť má poetický názov Kraj deviatich zátočín a osemnástich roklí (Ťiou-čchu Š-pa-ťien). Traduje sa, že za čias dynastie Čching mnísi z kláštora Wu-kung na Levej hore pestovali a spracovávali výborný čaj. Zvlášť pozorne zberali a sušili čaj z osemnástich čajových stromov, ktoré rástli pred kláštorom. Čaj z nich posielali na cisársky dvor. Cisárovi Čchien Lungovi čaj tak veľmi chutil, že podnikol štyri nákladné návštevy týchto miest, a okrem toho, že si tu vychutnával jedinečný čaj a písal o ňom piesne a básne, zaujímal sa aj o praktickú časť jeho pestovania a výroby, aby mohol pestovanie čaju rozšíriť po celej krajine. A čaju Dračia studňa pripravovanému z osemnástich čajových stromov rastúcich pred kláštorom udelil titul Cisársky čaj. Tým sa stala Dračia studňa veľmi slávna.
V západnom svete sa Dračia studňa presadila najmä po návšteve prezidenta Nixona, ktorý s čínskym premiérom navštívil miesta, kde sa čaj pestuje a s úľubou ho ochutnal a vypil.

NA HORÚCICH WOKOCH

Čaj Dračia studňa je typický svojím originálnym spracovaním a sušením čajových lístkov. Hneď po zbere sa čaje znesú z plantáží do dediny, kde sa vo veľkom i v malom vyrába čaj podľa starej tradície. Čajové lístky sa nechajú trochu zvädnúť a zmäknúť bez toho, aby v nich nastal proces fermentácie, a potom sa na horúcich kovových panviciach, wokoch, hnetú rukami a pritláčajú sa o horúce kovové steny nádoby, aby sa dobre vysušili. Používa sa pri tom i olej zo semien čajovníka. Je dôležité odhadnúť správny tlak, teplotu i dĺžku spracovania podľa aktuálneho stavu pozberaných čajových lístkov. Hotové, správne vysušené čajové lístky majú špecifický plochý vzhľad a zelenú farbu nefritu.

čaj dračia studňa

STUDŇA BEŽIACEHO TIGRA

Pri príprave čaju je veľmi dôležité použiť správnu vodu, aby pitie čaju poskytlo naozajstný pôžitok. Najlepší čaj sa pripravuje z vody z legendárneho prameňa Chu-pchao (Hu-pao), zo Studne bežiaceho tigra. Voda v nej je vďaka kryštalickému podložiu veľmi chutná, čistá, s vysokým povrchovým napätím a zdá sa byť sladká. Patrí k dobrému zvyku vypiť si čaj pripravený práve z nej, keď človek zablúdi do tohto malebného kraja.
Dračia studňa sa tradične pripravuje v typických čínskych čungoch, ktoré dávajú dostatok priestoru rozvíjajúcim sa čajovým lístkom. K modernejším zvykom patrí zalievať lístky Dračej studne v sklenených kanvičkách a pohároch, čo umožňuje pohodlne pozorovať, ako lístky odovzdávajú vode svoju nefritovú zeleň, pôvabu čínskej keramiky a porcelánu sa však sklo nevyrovná.
Nálev čaju Dračia studňa je peknej žltozelenej farby a chutí mierne sladkasto. Má špecifickú arómu i chuť. Usušené čajové lístky sú jemné, a preto je potrebné ich starostlivo uchovávať v suchu, tme a chlade, aby nestratili svoju delikátnu vôňu a jedinečnú chuť.

RAJ NA ZEMI

Dračia studňa sa pestuje neďaleko mesta Chang-čou juhozápadne od Západného jazera Si-chu. Je to ideálne miesto na pestovanie toho najlepšieho čaju, pretože celá oblasť je chránená pred nárazmi studeného vzduchu od severu a má príjemnú teplú a veľmi vlhkú klímu. Nad svahmi hôr sa temer po celý čas prevaľujú hmly a to spolu s kvalitnou pôdou bohatou na fosfáty pomáha vyzrievaniu čajových lístkov.
Mesto Chang-čou v provincii Čeťiang, neďaleko ktorého sa pestuje i spracováva Dračia studňa, sa považuje za jedno z najkrajších miest rozsiahlej Číny. Bolo založené pred 2200 rokmi a najväčší rozkvet dosiahlo za vlády dynastie Južných Sungov (1127-1279), keď bolo nádherným hlavným mestom ríše. Na svoju dobu bolo prekvapivo veľké, vlastne bolo najväčším mestom sveta a pulzoval v ňom čulý ruch. Bolo tiež známe množstvom klasických čínskych záhrad a čajovní, v ktorých sa schádzali ľudia všetkých sociálnych skupín. Mnohí umelci, spisovatelia, politici sem prichádzali žiť a aj zomrieť. Veď i staré čínske príslovie hovorilo, že na nebi je raj a na zemi Chang-čou a Su-čou. Aj cestovateľovi Marcovi Polovi sa tu páčilo, veď o Chang-čou napísal, že je to najkrajšie a najvznešenejšie mesto na svete. A práve tu, v hornatom kraji zvlnených hôr a jazier, má svoj domov legendárna Dračia studňa.

ČAJ PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Podľa tradičnej čínskej medicíny má zelený čaj Dračia studňa chladivý efekt a jemne jinový až neutrálny charakter. Tíši nežiaduce ohne v tele i v duši a pôsobí umiernene a stabilizujúco. Zároveň je povzbudzujúci a posilňuje tok energie v tele. Zvyšuje koncentráciu, znižuje únavu, pomáha tráveniu a očisťuje pečeň od nežiaducich metabolitov, čím zlepšuje i funkciu zraku. Často sa využíva pri odtučňovacích kúrach.

čaj dračia studňa

 

Uložiť

Príprava čaju:

Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.

Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky alebo gaiwanu s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.

Do kanvičky vložíme 5-7 g čaju.

Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 70-80 °C a necháme lúhovať cca 1-2 minúty.

Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.

Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili aj príjemnú vôňu čaju. Dobrá vôňa sa považuje za najdôležitejšiu vlastnosť čaju.

Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.

Používanie krásnej príjemnej keramiky či skla na čajovom mori prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.

S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.

Na zdravie!

Uložiť

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Prihlásenie