STRÁŽCA ŠŤASTIA - Keramická čajová kanvička Yixing

STRÁŽCA ŠŤASTIA - Keramická čajová kanvička Yixing

TOP LEVEL HAND MADE YIXING

Krásna prerezávaná čajová kanvička - 100 ml

€ 67 s DPH

Dostupnosť: Skladom

Výrobca: YIXING 宜兴

STRÁŽCA ŠŤASTIA - Keramická čajová kanvička Yixing

Objem: 100 ml
Výška: 10,3 cm
Priemer: 10,6 cm
Tvorba: Ručná práca
Materiál: Keramika - kamenina z Yixingu
Typ keramickej hliny: Man Guo Ni
Výpal keramiky: Oxidačný, teplota 1200°C, zmrštiteľnosť hliny je 10 %.
Krajina pôvodu: Čína
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

Kanvička pochádza z Yixingu - slávnych a starobylých keramických dielní, najlepších v Číne. Kvalitu zvýrazňuje pečať yixingských keramických dielní, v ktorých bola keramika vyrobená.

 STRÁŽCA ŠŤASTIA

Na vrchnáčiku je malý Pišou, obľúbené mýtické zviera z čínskej mytológie a Feng Shui. Má hlavu draka a telo psíka alebo leva. Pishou je veselý a hravý.  Strážca a ochranca šťastia.

STRÁŽCA ŠŤASTIA

STRÁŽCA ŠŤASTIA

STRÁŽCA ŠŤASTIA

KANVIČKY DOVÁŽAME PRIAMO Z KERAMICKÝCH DIELNÍ YIXINGU

Táto čajová keramika, ktorú vám ponúkame, pochádza zo slávneho čínskeho Yixingu. Dovážame ju priamo od producentov spolu s kvalitnými bonsajovými miskami. Yixing - je vo svete pojmom, je to miesto, kde sa už po stáročia vyrába keramika principiálne skoro nezmeneným spôsobom. Navštívili sme Yixing niekoľkokrát a vždy nás znovu a znovu očaril.

Keramike i čaju rozumieme, kanvičky a dobrý čaj v nich sú našou celoživotnou láskou. Ak je príležitosť, pri cestách do Číny Yixing a dielne zručných majstrov nikdy neobídeme.

ŠTRUKTÚRA ČREPU ČAJOVEJ KERAMIKY Z YIXINGU

Štruktúra črepu yixingských kanvičiek je typicky mierne porézna. Kanvičky sú napriek tomu veľmi tvrdé a nasiakavosť je minimálna. Porézny črep a absencia akejkoľvek glazúry spôsobujú známy jav, že čaj sa pri častom používaní pomaly vstrebáva do stien kanvičky, zostáva tam a po čase môže spätne ovplyvňovať chuť nálevu. Preto je lepšie používať kanvičku len na podobné typy čaju a nestriedať v nej napríklad jemné zelené jarné čaje s tmavými puermi. Yixingský porézny črep tiež zmierňuje kolísanie teploty pri príprave jednotlivých nálevov a čajník zostáva dlho a rovnomerne teplý.

Vonkajší ani vnútorný povrch yixiingskej čajovej kanvičky sa neglazuje, no niekedy sa môže vonkajšia strana upraviť voskovaním. Najlepšie však je, ak črep zostane prirodzený, pretože yixingský čajník vekom zreje do krásy a pri používaní sa postupne zvyšuje lesk jeho povrchu.

AKO OŠETROVAŤ ČAJOVÚ NEGLAZOVANÚ KERAMIKU Z YIXINGU:

 • Nový čajník odporúčame pred prvým použitím dobre prepláchnuť horúcou vodou a dôkladne zvnútra poumývať.
 • Keramika nie je glazovaná a črep je mierne porézny, čo je typické pre tento druh keramiky. Preto pri čistení a ani pri ďalšej údržbe, nepoužívame saponáty a ani žiadnu chémiu, ktorá by mohla vsiaknuť do stien keramiky. Nedala by sa už dôkladne odstrániť.
 • Čistý nový čajník odporúčame zasvätiť - pripravíme si do neho veľmi silný nálev čaju toho typu, na aký bude prednostne určený (napríklad zelený čaj - oolong alebo Pu Erh...)
 • Necháme silný výluh v kanvičke chvíľu postáť, aby čaj jemne vstúpil do stien.
 • Tento postup môžeme ešte raz zopakovať a čajník bude pripravený na používanie.
 • Čajník vždy po ďalšom použití umyjeme v čistej vode a necháme dobre vysušiť.
 • Pozor! Mokrý čajník nezatvárame ho vrchnáčikom, kým nie je z vnútra úplne suchý, aby vo vlhku nezatuchol.

YIXING

CHARAKTER ČAJNÍKOV Z YIXINGU:

 • Tradičné neglazované čajníky z Yixingu majú mierne poréznu štruktúru črepu, preto je vhodné vybrať si typ čaju, aký budeme v čajníku majoritne pripravovať. Napríklad je veľmi dobre, nestriedať tmavé puery s jemnými zelenými čajmi.
 • Na každý typ čaju ortodoxní milovníci čaju používajú iný čajník. To nie je nutné, podobné čaje môžete pokojne pripravovať v tej istej kanvičke. Máme s tým dobré skúsenosti. Odporúčame však rozlišovať čajníky aspoň na tmavé a svetlé druhy čajov.
  A po každom použití kanvičku dôslene umyť a vysušíť neuzatvorenú..

YIXING

Yixing je zaujímavým, veľmi starým mestom, v ktorom sa prelínajú tradície s duchom modernej doby.
Na brehu jazera Tai Hu sa toto mesto nachádzalo už pred vyše 2500 rokmi. Kedysi sa volalo Yangxian. Pôvodné meno dostalo za vlády dynastie Qin asi 200 rokov pred naším letopočtom. Týmto starým názvom sa dnes označuje slávny čaj produkovaný v oblasti Yixingu.

YIXING

YIXING

TVRDÉ KERAMICKÉ RUDY

V oblasti Yixingu sa nachádzajú jedinečné náleziská ílov vhodných na výrobu keramiky. Ložiská ležia vo vrstvách pod nánosmi ťažkých sedimentov a ich vek sa odhaduje na 200 až 400-miliónov rokov.
Keramika sa v oblasti Yixingu vyrábala údajne už pred 2 000 rokmi.

Najprv sa pálila jednoduchým starým spôsobom a neskôr sa tu vybudovali dômyselné obrovské dračie pece, ktoré sa vlnili na šikmých svahoch hôr.

Základom úspechu sú ložiská unikátnych ílov a rúd, ktoré sa nachádzajú v oblasti Su-shan najmä v kopcoch Huang-long-shan a Zhao-zhuang-shan. Keramika sa nevyrába priamo v meste Yixing, ale v oblasti nazývanej Dingshuzhen. Táto oblasť zahŕňa slávny Sushan, v ktorom sa tradične vyrábala jemná čajová keramika a Ding-shan známy širšou produkciou rôznych keramických výrobkov. V Ding-shane sa nachádzajú desiatky keramických tovární a stovky drobných výrobcov. Ich keramika je hutná, tvrdá, vysoko pálená a pre svoje vlastnosti sa nazýva kameninou.

Jedinečné ložiská minerálnych ílov podľa expertov nemajú vo svete obdobu. Špeciálna purpurová kamenina dostala pomenovanie zi-sha. Nejde len o jednoduché íly, no o tvrdú zmes obsahujúcu kremeň, kaolín, sľudu a oxidy železa. Práve vysoký obsah železa (vyše 8% Fe2O3) dáva keramike neobvyklú purpurovú farbu, ktorou sa Yixingské čajníky tak preslávili. No slávna keramika môže mať aj mnoho iných odtieňov a farieb.

Farba črepu závisí to od obsahu jednotlivých nerastných zložiek v rude. Základná surovina, ktorá sa tu doluje je tvrdá ako kameň a vyžaduje si špeciálne spracovanie. Vďaka nej sú aj steny čajových kanvičiek pevné, hutné a zároveň porézne. Na dotyk majú jemnú piesčitú textúru, ktorá si nevyžaduje glazovanie.

YIXING

YIXING

YIXING INŠPIROVAL SVET

Íly typu zi-sha sa v oblasti Yixingu začali ťažiť a spracovávať už za dynastie Severných Sungov (960-1127), teda asi 500 rokov predtým, ako sa z nich vyrobila prvá čajová kanvička, ako ju poznáme dnes. No ich jedinečné vlastnosti, najmä vysoká hutnosť a súdržnosť sú priam predurčené na výrobu mimoriadne kvalitných čajových kanvičiek a bonsajových misiek, aké sa preslávili vo svete krátko po tom, čo sa v 17. storočí začali vyvážať do Európy, najmä do koloniálnych veľmocí, akými boli Holandsko, Británia a Portugalsko. Čajníky a misky z Yixingu boli veľkou inšpiráciou pre keramické dielne v susednej Kórei, v Japonsku a neskôr i pre ostrov Taiwan. Majstri v okolitých krajinách sa silne inšpirovali krásnymi tvarmi i kvalitou čínskych čajových kanvičiek a misiek a často i kopírovali dokonalú keramiku z Yixingu.

YIXING

... ALE NAJMÄ

Je veľmi príjemné mať v rukách peknú kanvičku z Yixingu a pripraviť si v nej dobrý čaj.

Keramika Yixing má svoju dušu a dokáže poskytnúť človeku veľa radosti a pozitívnych zážitkov.

Kanvička nestare, ale so svojim majiteľom zreje k dokonalosti ...

... odporúčajú Alenka a Vladimír Ondejčíkoví

YIXING

... Kanvičky z Yixingu v Čajovni dobrých ľudí

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info