Späť

ČAJOVÉ PLANTÁŽE NEPÁLU

Počet zobrazení: 1612

Najlepšie nepálske čajové plantáže sa nachádzajú na juhozápadných svahoch legendárnej Kančendžengy v tesnej blízkosti slávnych čajových plantáží v indickom Dárdžilingu. Oproti nim majú momentálne niekoľko výhod. Plantáže v Dárdžilingu zostarli a prišiel čas vysádzať nové čajové kríčky, ktoré prinesú prvú bohatú úrodu čajových lístkov až po niekoľkých rokoch.

ČAJOVÉ PLANTÁŽE NEPÁLU

  Zem je unavená a naviac niet tu už viac miesta na rozširovanie plantáží. V Nepále začína rozvoj čajového hospodárstva práve teraz. Čajové plantáže sa vysádzajú z toho najkvalitnejšieho materiálu a ľudia sa tešia každej novej úrode, ktorá prináša chlieb i vzdelanie do týchto najodľahlejších končín krajiny.

Ilam Tea Estate

  V krásnom horskom údolí Ilamu sa vysadili čajové sadeničky po prvý raz a doteraz sa tu pestuje stále viac skvelého čaju. Plantáže sú pod štátnou správou a rozprestierajú sa na 250 ha vo výške 1 500 - 2000 m nad morom. Keďže boli vysadené po roku 1863, pomaly sa omladzujú. Čaje sa spracovávajú ručne, podobne ako na ostatných nepálskych plantážach. Meno tejto oblasti Ilam sa stalo značkou nepálskych čajov, ktoré reprezentujú Nepál po celom svete. Okrem toho Ilam láka mnoho návštevníkov i vďaka svojim prírodným krásam a nevšedným scenériám vychádzajúceho slnka ...

NEPAL TEA

Mallom Tea Estate

  Tieto plantáže sa nachádzajú priamo v oblasti Ilamu a sú výborné. Produkujú najmä fermentovaný čaj so špecifickou chuťou a vôňou, preto sa i označujú samostatnou značkou "Maloom".

Kanyam Tea Estate

  Úspech Ilamu dal zrod i novým plantážam celkom na hraniciach s Indiou, len 2 kilometre od slávnej oblasti Dárdžiling, plantážam Kanyam. Boli založené vlastne prednedávnom (1972) na 200 ha vo výške 1650 - 2250 m nad hladinou mora. Ich základy položil samotný kráľ BIRENDRA BIR BIKRAM SHAH DEV, aby zdôraznil význam pestovania čaju pre Nepál. Pýchou Kanyamu sú špičkové čajové sadenice, čaj neopakovateľnej chuti a vône a povesť najkrajších a najmalebnejších plantáží v Ázii.

NEPAL TEA

Kanchanjanga Tea Estate

  Nachádza sa blízko mestečka Ranitar (Phidim) vo výške 1 800 - - 2 100 m a je jedinou privátnou vysokohorskou čajovou plantážou v Nepále. Produkuje ortodoxné čaje typu Organic, ktorým kvalitu certifikátom uznala i prestížna medzinárodná organizácia NASAA sídliaca v Austrálii, presadzujúca čisté prírodné spôsoby farmárčenia na ekologickej báze bez akéhokoľvek používania chemických látok, hnojív či presticídov.

Chilingkot Tea Estate

  Leží na svahoch hory Mahabharata, nazývajú ho aj Oázy v lese. 73 ha čajových plantáží je roztrúsených na 400 ha lesa, ktorý poskytuje čajovým kríčkom prirodzený tieň a vlastne domovské prostredie, pretože tieňomilné čajové kry rástli pôvodne iba v lesoch. Tieto plantáže produkujú najmä zlomkové čaje, vyrábané technológiou CTC s vlastnou chuťou a identitou.

NEPAL TEA

Soktim Tea Estate

  je druhou najstaršou čajovou plantážou Nepálu a z kvalitných čínskych čajových kríkov produkuje najmä zelené čaje a čierne čaje typu CTC.

Baradasi, Tonkla a Burne

  majú tiež vlastné čajové plantáže, ktoré boli založené zväčša okolo roku 1974. Nachádzajú sa kúsok južnejšie, tam, kde masív Himalájí sa stráca v tropickej džungli, a ich čaje sú silné, a preto zväčša spracovávané technikou CTC na zlomkové čaje.

Dhankuta, Sindhudalchowk

  Ak nezabudneme na veľkú oblasť Dhankuty, Sindhudalchowk neďaleko Kathmandu, kde sa plánuje veľký nárast pestovania čaju, na mladučkú plantáž Sak Hira- Sakhejung Hill Range založenú v roku 2 000, či na najjužnejší cíp Nepálu okolo mesta Jhapa, kde sa nachádza najviac privátnych plantáží, naša čajová mapa Nepálu by mala byť naozaj podrobná.

NEPAL TEA

BLAHODÁRNE ÚČINKY HIMALÁJSKYCH ČAJOV NA ZDRAVIE ČLOVEKA

  Himalájske čaje dopestované v čistom prostredí veľhôr, ktorých lístočky majú dostatok času na dokonalé vyzretie a rozvoj liečivých silíc, pôsobia na telo človeka po každej stránke blahodárne. Spomeňme si aspoň niektoré z ich fyziologických účinkov:

  • pomáhajú očistiť telo od toxických metabolitov
  • odľahčujú pečeň
  • pomáhajú odbúravaniu nežiadúcich tukov
  • tonizujú organizmus
  • pomáhajú zvýšeniu imunity
  • pôsobia ako prevencia proti rakovine
  • znižujú účinok voľných radikálov
  • zlepšujú trávenie
  • aktivizujú myseľ a zlepšujú náladu

 Kvalitné čaje z Nepálu nájdete v e-shope
Čajovňa dobrých ľudí:

 NEPAL TEA
 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 1

NEPAL TEANEPAL TEA

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info