Čajová čokoláda

KVALITNÝ ČAJ ... A ČAJOVÁ ČOKOLÁDA

KVALITNÝ ČAJ ... A ČAJOVÁ ČOKOLÁDA

ČAJ A ČOKOLÁDA - NÁPOJE BOHOV

Čaje i čokoláda majú veľa spoločných vlastností, ktoré pri vzájomnom pôsobení môžu byť pre človeka zvlášť prospešné a príjemné. Oba prírodné produkty pozná ľudstvo už celé tisícročia, hoci do Európy sa dostali až v koloniálnych časoch, keď moreplavci prinášali na kráľovské dvory to najlepšie z nových kolónií. Čokoládu objavil pre zvyšok sveta Krištof Kolumbus pri svojich prvých výpravách do oblasti Strednej Ameriky, a čaj sa dostal do Európy na lodiach Holandskej východoindickej spoločnosti z opačného konca sveta, zo starej a vyspelej Číny.

Čokoláda sa považovala za nápoj bohov, ako o tom svedčí i latinský názov Theobroma, ktorý dal kakaovníku v roku 1753 švédsky biológ Karl Linné. Starý Aztékovia používali čokoládu dokonca aj ako platidlo a pri ich rituálnych obradoch tečúca čokoláda symbolizovala ľudskú krv. Podobné postavenie mal v starej Číne i čaj. Uctieval sa ako dar nebies a najlepšie čaje boli určené výhradne čínskemu cisárovi. Čaj bol po storočia považovaný za nápoj mudrcov a filozofov. Jednoduché čajové lístky, menili dejiny ľudstva...

Čajová čokoláda a čajové bonbóny - Čajovňa dobrých ľudí - Nitra

ČAJ A ČOKOLÁDA
Čaj i čokoláda obsahujú známe druhy alkaloidov - kofeín (teín) a teobromín, ktoré stimulujú centrálny nervový systém. Vďaka obsahu flavonoidov sú bohatými zdrojmi prírodných antioxidantov, pozitívne pôsobia na kardiovaskulárny systém, zlepšujú správnu cirkuláciu krvi a znižujú možnosť tvorby krvných zrazenín v cievach. Primeraná konzumácia čaju i čokolády prináša príjemné pocity, znižuje pôsobenie stresu a pomáha telu i ľudskej duši účinne relaxovať.

PRVÝ RAZ NA SLOVENSKU
Manželia Ondejčíkoví precestovali kvôli štúdiu histórie, čajových rituálov, technologického spracovania čaju a jeho fyziologických účinkov mnohé ázijské krajiny. Na Slovensko dovážajú čaje najvyššej triedy priamo z čajových plantáží Japonska, Číny, Taiwanu, Nepálu, Indie, Srí Lanky... Pred rokmi sa v Japonsku po prvý raz stretli s čajovou čokoládou, ktorá ich tak nadchla, že hľadali spôsob, ako ju ponúknuť slovenským milovníkom zdravého životného štýlu. 

JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ
Jedným z čajov, ktorý dáva čajovej čokoláde zvláštny charakter je japonská matča. Je to tradičný zelený čaj pochádzajúci z čajových záhrad ležiacich neďaleko Kjóta. Tu sa pestujú špeciálne čajové kríčky typu Gyokuro (Rosa z diamantov). Z nich sa ručne zberajú mladé lístky, z ktorých sa pri spracovaní odstraňuje žilnatina a z vysušenej dužiny listov sa na kamenných mlynoch melie jemný čajový prášok nazývaný matča. Takýto čaj patril k raritným japonským čajom a tradične sa používal pri klasických japonských čajových rituáloch. Vďaka jeho zvláštnej chuti a zdravotným účinkom je dnes jeho využitie oveľa širšie. Jedným z najpríjemnejších je práve výroba čajovej čokolády.
Japonské zelené čaje pomáhajú zbaviť organizmus toxických metabolitov, očisťujú vnútorné prostredie, odľahčujú pečeň a zvyšujú tak obranyschopnosť tela. Posilňujú srdce a priaznivo pôsobia na kardiovaskulárne ochorenia. Pôsobia antibakteriálne a antivírovo, pomáhajú v boji proti alergiám. Posilňujú cievy, chrup a kosti a odstraňujú skleslosť a únavu. Miernia účinky stresu a pomáhajú ľuďom dokonale zrelaxovať.

ČAJ OOLONG
Čaje typu oolong (úlong) sú veľmi špecifické svojou čiastočnou fermentáciou a tvoria prechod medzi zeleným a čiernym čajom. Vďaka nedokonalej fermentácii a sušeniu v tieni si tieto čaje zachovávajú vysoký obsah silíc. Vzniká zaujímavý efekt, pretože čaje oolong majú jemnejšiu chuť pripomínajúcu čierny čaj, ale zachovávajú si všetky liečivé vlastnosti zelených čajov. Odporúčame ich ľuďom, ktorým sa zelené čaje zdajú trochu horké, ale chceli by si prečistiť a posilniť organizmus. Čaje oolong sa často používajú na detoxikáciu organizmu a bývajú základom špeciálnych čajových receptúr určených na redukciu hmotnosti. Najlepšie z oolongov pochádzajú z kaňonov čínskych hôr Wu-Yi ležiacich na severe provincie Fu-ťien a z ostrova Taiwan.
Veľmi účinné sú očistné kúry s týmito polofermentovanými čajmi, ale sú tiež veľmi vhodné na denné pitie. V čokoládových bonbónoch tvoria oolongy s kvalitnou čokoládou jedinečný nezabudnuteľný akcent.

Čajová čokoláda a čajové bonbóny - Čajovňa dobrých ľudí - Nitra

HIMALÁJSKY ČAJ DARJEELING
V Himalájach sa produkujú najlepšie typy čiernych vysokohorských čajov. Pestujú sa na strmých svahoch vo výške okolo 2000 m len necelých 40 km od hlavného masívu osemtisícoviek v čistom horskom prostredí. Najznámejšou oblasťou produkujúcou čaj, ktorý sa za posledných sto rokov preslávil po celom svete, je indický Darjeeling (Dárdžiling). Čajové kríčky tu dali vysadiť anglickí kolonizátori, ktorí tieto plantáže považovali za najlepšie na svete a za čaje z Darjeelingu sa platili ceny, ktoré sa stali svetovými rekordmi.
Čaje z plantáží Darjeelingu majú neopakovateľnú chuť a vôňu a vynikajú i zdravotnými účinkami. Čaje sú len jemne fermentované a obsahujú vysoké množstvo rozvíjajúcich sa čajových púčikov a mladých lístkov. Pôsobia očistne, povzbudzujúco, zbavujú stresu, aktivizujú, pomáhajú proti únave a zvyšujú obranyschopnosť ľudského organizmu.

ČÍNSKY ČAJ PCHU-ER
K historicky najstarším čajom sveta, ktorého účinnosť spoľahlivo overil čas, patrí čínsky čaj pchu-er. Poznali ho i obyvatelia Tibetu, kam sa po starej konskej čajovej ceste zasekanej do strmých svahov vozil z Číny. Pchu-er je veľmi tmavý, postupne fermentovaný čaj, ktorý vonia jarnou oráčinou. Táto zvláštna vôňa zeme je preň typická. V dnešnej dobe je populárny najmä vďaka schopnosti znižovať hladinu tukov v krvi, optimalizovať telesnú hmotnosť a úspešne sa používa aj pri zoštíhľovacích kúrach. Zintenzívňuje látkovú výmenu, upravuje trávenie a pozitívne vplýva na celý tráviaci systém. Podľa tradičnej čínskej medicíny má charakter jang, je aktívny a dokáže organizmus oslobodiť od vplyvu chladu a vlhkosti. Pomáha z tela uvoľňovať prebytočné tekutiny a hlieny. Výborne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, používa sa pri cukrovke, problémoch s trávením a po zvýšenom požití alkoholických nápojov. Čaj pchu-er má svojský naturálny charakter, ktorý je neopakovateľný a je zaujímavé, že si ho obľúbili a pochopili predovšetkým ženy. 

ČAJE PODĽA STAREJ ÁJURVÉDY
Okrem klasických fermentovaných i nefermentovaných čajov z lístkov čajovníka (Camellia sinensis), sa v čajových bonbónoch použili i príjemné extrakty z korenistých a bylinných čajov inšpirovaných indickou ájurvédou, starou náukou o dlhom a zdravom živote. Ájurvéda využíva predovšetkým pôsobenie rôznych korenín, bylín a plodov, ktoré vo vhodnej kombinácii dokážu posilniť človeka a zlepšiť jeho zdravotný stav.
K takýmto ájurvédskym korenistým čajom patrí napríklad Čaj bieleho slova, v ktorom vzájomne pôsobia koreniny ako škorica, citrónová tráva, kokos, zázvor, kardanom, klinčeky, červené a čierne korenie, ananás a ďalšie byliny. Čaj jemne prehrieva organizmus a dokáže ho príjemne vzpružiť, aktivizovať a posilniť.

Čajová čokoláda a čajové bonbóny - Čajovňa dobrých ľudí - Nitra

(c)  RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info