ČAJOMIL ROKA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ

BONSAI SLOVKIA - KNIHA PRIATEĽSTVA

PUEROMÁNIA -čAJ PU ERH
 

Novinka čajovne

 

SAMURAI -Hand Made Matcha Tea Chocolate- 3- farebná

 
5,95 € s DPH

 

Hit čajovne

 

LUXUSNÁ BONBONIÉRA ČAJOMILKA - výber čajových praliniek

 
9,90 € s DPH

Rarita - Čajovňa dobrých ľudí

 

GU-SHU - PU-ERH SHENG-CHA, BULANG 2010, Čajový koláč, Ping-cha 357g

 
85 € s DPH

Nitrianska bonsajová škola    

PORTFOLIO - Bc. Vladimír Ondejčík - TU Delft, Holland - http://www.architect.eu.sk/

Kardamóm - prastaré čajové korenie

30.04.2009, 20:47, Alenka Ondejčíková

kardamomKardamóm pomáha eliminovať prekyslenie organizmu, ktoré vzniká konzumáciou sladkých jedál, zlepšiť trávenie, pomáha pri žalúdočných a žlčníkových problémoch, hemoroidoch, odstraňuje zápach z úst a v Indii sa považuje aj za liek na tučnotu.

 

 


Kardamóm - prastaré čajové korenie

© Magazín BONSAJ A ČAJ

 

PRASTARÉ ČAJOVÉ KORENIE

Na zalesnených svahoch Himalájí sme často vídali rásť divoký kardamóm. Tvoril nápadné, sviežo zelené bohaté trsy, ktoré pokrývali tienisté brehy horských potokov. Kardamóm, jedna z najstarších a najdrahších korenín sveta, má svoju domovinu práve tu, v lesoch východného Nepálu a susedného Sikkimu. Do jedál a nápojov sa kvôli svojej špecifickej vôni a chuti pridával kardanom už pred viac ako 3000 rokmi a zostal veľmi populárny dodnes. Patrí k najobľúbenejším koreniam indickej kuchyne a arabský svet miluje pikantnú chuť, ktorú dodáva dobrej čiernej káve. Často sa pridáva aj do čaju, likérov a ájurvédskych nápojov, ktoré využívajú najmä liečivé vlastnosti kardanomu. Vyniká najmä v sladkých jedlách a v nápojoch s mliekom a medom.

Kardamóm - prastaré čajové korenie

 

ZDRAVOTNÉ HĽADISKO

Kardamóm pomáha eliminovať prekyslenie organizmu, ktoré vzniká konzumáciou sladkých jedál, zlepšiť trávenie, pomáha pri žalúdočných a žlčníkových problémoch, hemoroidoch, odstraňuje zápach z úst a v Indii sa považuje aj za liek na tučnotu. Má pozitívny vplyv na dýchacie cesty. Pomáha pri bronchitíde, astme, prechladnutí a pri kašli. Povzbudzuje krvný obeh i hormonálnu aktivitu a zlepšuje náladu. Upokojuje nervovú sústavu a vplýva na stimuláciu mysle. Starí Egypťania žuli kardanomové semienka, aby im vyčistili zuby a dezinfikovali ústnu dutinu. Podľa najnovších vedeckých štúdií kardanom zabraňuje množeniu chrípkových vírusov typu A a B a pôsobí ako stimulant imunitného systému. Dokáže znižovať účinky jedov na človeka a preto ho domorodci zvyknú používať pri uštipnutí hadom alebo škorpiónom. Často sa používa aj ako parfum, ktorý dáva vzrušujúci akcent pánskym vôňam.


TRETIE NAJDRAHŠIE KORENIE SVETA

Vo východnom Nepále v oblasti Ilam, ktorá je dnes známa najmä pestovaním a spracovaním skvelých nepálskych čajov sa pestuje veľa kardamómu. Vysádzali ho tu aj Kórejci (využíva sa v čínskej i kórejskej medicíne) a kvôli tejto vzácnej korenine vybudovali od indických hraníc k mestu Ilam výborné cesty, ktoré si Nepálci pedantne udržujú, aby ich nezničili počas obdobia dažďov nápory vody, ako sa to deje v susednom Dárdžilingu. Pestovanie, zber a spracovanie kardamómu sú náročné a drahé, preto je kardamóm hneď po šafrane a vanilke najdrahším korením na svete. Často býva súčasťou indických a nepálskych koreninových zmesí nazývaných garam masala, ktoré obsahujú najmä koriander, kardamóm, klinčeky, čierne korenie, škoricu, muškátový kvet a niekedy aj bobkový list. Vynikajúcu chuť má najmä čajová tea masala, ktorá sa zvykne krátko povariť a zmiešať s čiernym himalájskym čajom, mliekom a medom. Takýto chutný a veľmi voňavý čaj patrí k liečivám indickej ájurvédy, náuky o dlhom a zdravom živote. Dokáže človeka rozohriať, rozprúdiť krv i energiu, zrýchliť metabolizmus a pomôcť odstráneniu toxínov z tela.

 

Kardamóm - prastaré čajové korenie

 

ZELENÝ KARDAMÓM

Existuje niekoľko druhov kardamómu. Najznámejším je jemný a lahodný kardamóm pravý (Elettaria cardamomum), ktorý sa nazýva aj zelený kardamóm a pestuje najmä v dažďových lesoch južnej Indie a Srí Lanky v nadmorskej výške 700-1500m. V zelených tobolkách sa nachádzajú drobné tmavé aromatické semená. Práve tie sa používajú ako korenie. Mohutné listy rastliny nie sú aromatické. Semená sa zberajú ešte pred dozretím, pretože zrelé tobolky pukajú a rozsýpajú semienka po okolí. Najkvalitnejší zelený kardamóm sa pestuje najmä v oblasti Kardanomových hôr na Malabarskom pobreží juhozápadnej Indie. Zelený kardanom bol súčasťou imperiálnej kuchyne mughalských vládcov a ich slávnych, zväčša sladkých delikates.
 

HNEDÝ KARDANOM

V Nepále a v Sikkime sa pestuje hnedý kardamóm (Amomum subulatum) typický pre oblasť Himalájí. Jeho plody i semená v nich sú väčšie tmavšie a majú drsnejšiu chuť. Preto býva niekedy toto špecifické korenie označované ako nepravý kardamóm, na čo sa Nepálci veľmi hnevajú a na svoje vzácne korenie nedajú dopustiť. Toto označenie naozaj nie je správne, pretože oba typy kardamómu, hnedý i zelený, majú svoje vlastné požitie a význam. Hnedý kardamóm má jemne zadymený tón sa používa viac vo vidieckej ľudovej kuchyni pri tradičných indických a himalájskych receptoch. V jedlách nemá dominovať, ale podčiarknuť chuť ostatných ingrediencií.
 

© Magazín BONSAJ A ČAJ

 

Autori textu a fotografií

RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 11. Magazín si môžete zakúpiť online, alebo priamo v Čajovni dobrých ľudí, Pri synagóge 3 (pešia zóna), Nitra

 
« Späť


Diskusia: "Kardamóm - prastaré čajové korenie"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Originalita - čaje a bonsaje

ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ pripravuje obrazovú publikáciu o čaji

NEWS

E-shop Čajovňa dobrých ľudí Nitra Slovakia

Darjeeling tea Akcie - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

KRYŠTÁLY BRAZÍLIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ, NITRA

Čajníky z Taiwanu - Čajovňa dobrých ľudí

Čajová čokoláda

Okienko do Čajovne dobrých ľudí

WEBY - LINKY

BONSAI CENTRUM NITRA

Rozhovory o čaji

Tea House of Good People - map

Bonsai Slovakia International Bonsai, Suiseki and Tea Exhibition in Nitra

nákupné poukážky

Magazín Bonsaj ačaj

LETÁČIKY - ČAJ