Čajové more 07

Čajové more 07

Čínske čajové more z bambusu. Rozmery: 47 x 33 x 7,5 cm. Čajové more je pekne vyrezávaný stolík z odolného dreva alebo bambusu s vloženou miskou na pretekajúcu vodu. Používa sa pri príjemnej ceremoniálnej príprave čaju Kung-fu čcha.

€ 145 s DPH

Dostupnosť: Skladom

ČAJOVÉ MORE
Čajové more Čcha-hai je vlastne stolík alebo podnos, na ktorom sa čaj metódou Kung-fu pripravuje. Jeho používanie je veľmi praktické a príjemné. Čajové more zachytáva všetku vodu, ktorou sa čajová keramika pri príprave čaju omýva a zahrieva a spolu s ňou i prebytočný čaj. Vo vnútri stolíka býva nenápadne ukrytá nádobka na túto vodu, prípadne pri monumentálnych stolíkoch z kameňa alebo vyrezávaných plochých tvrdých driev je na nenápadnom mieste skrytý odtok s hadičkou, ktorá odvádza vodu do zbernej nádoby.

Rozmery: 47 x 33 x 7,5 cm
Krajina pôvodu: Čína
Materiál: bambus
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

Čajové more 07

Čajové more 07

Čajové more 07

Čajové more 07

Čajové more 07

MATERIÁLY NA ČAJOVÉ MORIA: BAMBUS A DREVO

Veľmi obľúbeným materiálom, z ktorého sa čajové moria zhotovujú je bambus. Bambus je obdivuhodná rastlina. Vlastne vôbec nejde o klasické drevo, pretože bambus je najväčšou rýchlorastúcou jednoklíčnolistovou bylinou a patrí do skupiny tráv čeľade lipnicovitých (Poaceae). Jeho schopnosť rásť je úžasná. Niektoré druhy bambusu sú za jeden deň schopné narásť o viac ako o 1 meter. Rýchly rast je sprevádzaný charakteristickým praskaním.

Čajové moria, ale i iné stolíky a kusy nábytku sa vyrábajú z pabambusu japonského (Phyllostachys pubescens heterocycla), ktorý je najrozšírenejším druhom bambusu v Číne i v Japonsku a nazýva sa „bambus mosso". V dospelosti dosahuje výšku až 28 m a šírku strebla 25 cm. Dokonca výborne znáša i mrazy. Bambus odjakživa inšpiroval svojou sugestívnou jednoduchosťou umelcov a dnes sa za jeho hlavnú prednosť považuje jeho rýchly rast. Z hľadiska ekologického prístupu je výhodnejšie vyrábať úžitkové predmety z bambusu, pretože mu na vyzretie stačí 3-5 rokov, kým stromy so vzácnymi tvrdými drevami musia rásť často viac ako 60 až 100 rokov, kým sa dajú rezbársky využiť.

Veľkou výhodou bambusu je jeho pevnosť a stálosť voči vode. To sa využíva i pri zhotovení čajových morí. Veď sa z neho stavali mosty, vyrábali nádoby na vodu a aj lešenia používané kedysi pri stavbách vysokých chrámov a pagod rovnako dnes pri mrakodrapoch. Niektoré druhy bambusu sú také tvrdé, že pri vysekávaní lietajú od ostria sekery iskry. Vyrábali sa z nich meče, ktoré v ničom nezaostávali za tými oceľovými.

ČAJ A DREVO

Okrem bambusu, ktorý ani po dlhšom používaní nemení svoje vlastnosti sa čajové moria vyrábajú i priamo z dreva. Bývajú z krásne spracovaného mahagónu, ružového dreva, z rôznych driev ovocných stromov a dokonca i z borievky čínskej. V dobe dynastie Ming sa čajové stolíky i sedačky vyrábali i z tmavého ebenového dreva. Drahé drevá sa zdobili i vkladaním drahých kameňov, dnes tomuto štýlu zdobenia dominuje perleť.

TVARY ĆAJOVÝCH MORÍ

Čajové moria môžu byť okrem klasického obdĺžnikovitého tvaru i okrúhle, oválne alebo 8-uholníkové. Dôležité je, aby ich harmonický tvar ladil s ich funkciou zachytávať prebytočnú vodu pri príprave čaju a zahrievať čajovú keramiku. Čajové moria môžu byť vyhotovené i ako veľké samostatné čajové stolíky, ktoré sú často zaujímavým kusom nábytku a zdobia niektoré orientálne čajovne. Oproti nim sa často vyrábajú čajové moria čo najmenších rozmerov, ktoré sú veľlmi skladné.

CELÝ FOTO-ČLÁNOK O ČAJOVÝCH MORIACH NÁJDETE: TU

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie obľúbené produkty:

 • Kanvička Chvíľa na čaj

  Krásna čajová kanvička - 450 ml, pochádza z Yixingu - slávnych a...

  € 29 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Set čajového náradia 4

  Set čajového náradia - Kung fu ča

  € 24,50 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Čajové more 09

  Čínske čajové more z dreva. Rozmery: 43 x 28 x 7 cm. Čajové more je...

  € 85 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • DA HONG PAO PREMIUM

  Da Hong Pao, Veľké šarlátové rúcho, 大红袍, Najslávnejší tmavý OOLONG,...

  € 12,50 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Duch čaju

  Keramická soška na čajové more

  € 29,50 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • SAMURAI - Hand Made Matcha Tea Chocolate- 3- farebná

  Originálna čajová čokoláda s kvalitným japonským čajom Matcha....

  € 5,95 s DPH

  Dostupnosť: Vypredané

AKTUALITY A AKCIE NA FACEBOOKU:

facebook-logo-bonsai

facebook-logo-caj

Prihlásenie