Späť

SNEŽNÝ ČAJ

Počet zobrazení: 7790

Snežný čaj nás zaujal už na prvý pohľad. Ležal medzi zelenými čajmi v jednej zo šanghajských čajovní a lákal nás svojimi čudesnými bielymi lístkami odhaliť svoje skryté tajomstvo. Vždy, keď držíme v rukách neznámy, čudne vyzerajúci čaj, prebudí sa v nás silná vášeň pátračov a vydáme sa po stopách čaju. Sme zvedaví na jeho pôvod, účinky, receptúry, chuť, legendy i charakter a atmosféru miesta, odkiaľ pochádza. A Snežný čaj akoby bol nazbieraný v inej galaxii. Vlastne sme sa toľko ani nemýlili.

SNEŽNÝ ČAJ

Slovensky: Tamnólia červovitá
Latinsky: Thamnolia vermicularis Asahina
Čínsky: Süe-čcha (Xue cha)
Japonsky: Juki-ča (Yuki cha)
Česky: Šídlovec kůstkovitý

Snežný čaj nás zaujal už na prvý pohľad. Ležal medzi zelenými čajmi v jednej zo šanghajských čajovní a lákal nás svojimi čudesnými bielymi lístkami odhaliť svoje skryté tajomstvo. Vždy, keď držíme v rukách neznámy, čudne vyzerajúci čaj, prebudí sa v nás silná vášeň pátračov a vydáme sa po stopách čaju. Sme zvedaví na jeho pôvod, účinky, receptúry, chuť, legendy i charakter a atmosféru miesta, odkiaľ pochádza. A Snežný čaj akoby bol nazbieraný v inej galaxii. Vlastne sme sa toľko ani nemýlili.  

Snežný čaj patrí k obľúbenými liečivám čínskej medicíny a s úctou je označovaný znakom "čaj", aj keď sa nejedná o lístky z čajových kríčkov. Snežný čaj dokonca nepatrí ani do veľkej ríše rastlín. Aké je teda jeho tajomstvo? Vydajme sa na cestu za Snežným čajom.

Tamnolia - Snežný čaj

NAD HRANICOU SNEHU
Naša cesta za Snežným čajom nás zavedie ďaleko v priestore i v čase. Snežný čaj bol v Číne uctievaný a veľmi obľúbený už za dynastie Ming a zjavne už aj dávno predtým. Mal tak vysokú hodnotu, že ľudia z vysokohorských regiónov ním platili cisárovi dane. Zberali ho
vo vysokých nadmorských výškach nad hranicou snehu na náhorných pláňach a svahoch hôr najmä v provinciách Jün-nan a S-čchuan.
Veľmi známou lokalitou, v ktorej sa Snežný čaj zberal a zberá sa dodnes, je horstvo Ťiou-čaj-kou (Jiuzhaigou) v severnej časti provincie S-čchuan, týčiace sa nad malebným Údolím deviatich tibetských osád a Jadeitovým jazerom. Domorodci tu zberajú Snežný čaj na miestach nachádzajúcich sa v nadmorskej výške viac ako 3 600 m.
Ešte vyššie rastie Snežný čaj v oblasti Li-ťiang západne od Západného jazera, kde rastie na bryophytoch až vo výškach 4 000 - 4 200 m.
Snežný čaj milujú aj Japonci a zberajú ho v centrálnej vrchovine ostrovov Honšu a Hokkaido. Je samozrejmé, že na takých nehostinných, vysoko položených miestach už nerastú kríčky, ba ani tráva a predsa sem vychádzajú ľudia, zvyknutí na riedky vzduch, a do svojich noší trpezlivo zberajú vzácny Snežný čaj. Pri usilovnej práci a dobrom počasí, keď nájdu lokalitu s jeho bohatým výskytom, môžu nazbierať maximálne 1 kg Snežného čaju za jeden deň.

Snežný čaj

MIMO RASTLÍN A MIMO ŽIVOČÍCHOV
Čo je to teda za čudesná rastlina? Dokonca sa o rastlinu v pravom slova zmysle ani nejedná. Tamnólia (Thamnolia vemricularis Asahina) patrí medzi lišajníky. A lišajníky sa tak akosi nevedia zaradiť do systému rastlín, ale tvoria vlastné oddelenie Lichenes v ríši húb, ktoré podľa botanikov stojí samostatne mimo rastlín i mimo živočíchov. Lišajník tvoria dva organizmy spojené v jeden. V hlbokej a neoddeliteľnej symbióze takto existujú spolu huby a riasy alebo sinice.
A tak je to aj s tamnóliou. Pomocou hubovitých vlákien čerpá vodu a minerálne látky z vysokohorského kamenistého podložia a bunky rias ju zásobujú organickými látkami. V tele tamnólie sa vytvára mnoho pozoruhodných a liečivých látok. Patrí k nim kyselina tamnolová,
P-arabcilol, mannitol, aminokyseliny a stopové prvky.

SNEŽNÝ ČAJ POMÁHA LIEČIŤ
Vďaka svojmu zaujímavému charakteru sa tamnólia používala v čínskej, kórejskej i japonskej medicíne celé storočia.
Snežný čaj z tamnólie má chladivý a upokojujúci charakter. Používa sa pri liečbe vysokého tlaku a celkovej stabilizácii krvného tlaku, posilnení pečeň, znižovaní telesnej hmotnosti i hladiny tukov, najmä cholesterolu v krvi, pomáha zvýšiť životnú energiu, prospieva práci mozgu a pri liečbe pneumónie, pomáha pri kašli, neurasténii a príjemne osviežuje. Obyvatelia veľhôr ju používali aj na odčervovanie ľudí a dobytka. Tamnóliu môžete nájsť vysoko na skalách i v našich Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách.

Tamnolia - Snežný čaj

RECEPT NA SNEŽNÝ ČAJ
Snežný čaj je naozaj príjemný. Môže sa piť bez obáv denne i dlhšiu dobu, pretože neboli zaznamenané žiadne nepriaznivé vplyvy, spôsobené dlhodobým užívaním. Naopak, patrí k čajom dlhého života. Dobrý Snežný čaj si môžete pripraviť z 2-4 g čajoviny zaliatím 2 Dl vriacej vody a lúhovaním 5-10minút. Čaj môžete nechať zaliaty aj podstatne dlhšie a neprelúhujete ho, alebo si ho môžete zaliať niekoľkokrát, ako je to zvykom u čínskych čajov. Má lahodnú jemne horkastú chuť so sladkým nádychom. Na zdravie!


RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Magazín Bonsaj a čaj
 

Snežný čaj nájdete aj v našom e-shope:

snow tea
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie