Späť

SALEP - Nápoj z hľúz orchideí

Veľmi zaujímavým a tak trochu tajomným nápojom, vychádzajúcim zo starých perzských tradícií, je SALEP, v Egypte známy aj ako SAHLAB. Pripravuje sa z prášku pomletých usušených hľuzovitých koreňov niekoľkých druhov orchideí - vstavačov, ktoré rástli a stále divoko rastú v oblasti Malej Ázie, Egypta, Grécka, Turecka, Kaukazu a aj južnej a strednej Európy.

SALEP - Nápoj z hľúz orchideí

NÁPOJ STAREJ PERZIE 
Orchidey symbolizujú lásku, krásu a ušľachtilosť. Po stáročia sa hľuzy niektorých z nich používali na prípravu čarodejných nápojov lásky, pretože sa o nich tradovalo, že podliehajú vplyvu planéty Venuše. Jedným z najslávnejších a najrozšírenejších nápojov, využívajúcich silu a účinky koreňových hľúz vstavačov ,je práve salep.
Na prípravu arabského nápoja salep sa používajú najmä vstavač mužský Orchis mascula, vstavač obyčajný Orchis morio, vstavač vojenský Orchis militaris, vstavač ploštičný Orchis coriphora, ďalej Orchis maculata, Orchis latifolia, Orchis saccifera, Orchis pyrimidalis, Orchis vernixia. Niektoré z nich nájdeme i na našich lúkach, ale pamätajme, že ide o vzácne, zákonom chránené a ohrozené druhy.

Salep sahlab

SALEP PRE SULTÁNOV
V časoch Ottomanskej ríše sa salep pripravoval špeciálne pre sultánov so zázvorom, koriandrom, kokosom, kasiou (senna) a ďalšími tradičnými bylinami a koreninami. S obľubou sa pil, aby dal telu teplo, posilňoval, rozohrieval, pomáhal odolávať prechladnutiu a pôsobil afrodiziakálne. I preto sa vždy tešil takej veľkej obľube. V 8. storočí, keď bol v arabských krajinách zavedený islam a zakázala sa konzumácia alkoholických nápojov, obľuba salepu ešte stúpla. Spolu s ním sa v zime dodnes pije aj BOZA, teplý nápoj z kukuričného škrobu, a v lete je obľúbený napríklad grepový nápoj PÝRA alebo mliečny KÝMÝZ. Salep je dobrý na problematické trávenie, prechladnutie, zlepšenie metabolizmu a stále sa uznávajú aj jeho afrodiziakálne a povzbudivé účinky.
Zo Stredného východu sa pred niekoľkými storočiami salep dostal i do Európy a stal sa veľmi populárnym najmä v Anglicku, kde sa podával v tzv. salepových obchodoch s chlebom a maslom. V čase, keď si Európanov definitívne podmanila káva, stiahol sa salep do ústrania. Jeho obľuba v Európe upadla, no v arabských krajinách sa aj naďalej tešil nesmiernej popularite.

Salep - sahlab

OBĽÚBENÉ AFRODIZIAKUM
Už v Mathioliho herbári sa popisuje prirodzenosť, moc a účinok podzemných hľúz vstavačov, ktoré vďaka svojej príjemnej sladkej chuti a obsahu povzbudivých látok sa kedysi pridávali do vína či iných nápojov a slúžili na posilnenie mužnej sily a zároveň na krotenie zlých, nekontrolovateľných vášní. Šťavu z čerstvých koreňov odporúčal Dr. Mathioli aj "vyprahlým a vyschnutým" ľuďom, aby sa posilnili a nedostali suchoty. Spolu s orieškami, čiernym korením, cukrom, zázvorom, klinčekmi a galganom sa korene vstavačov používali na prípravu odvarov úspešne liečiacich neplodnosť žien.
Korene vstavačov ako liek na potenciu odporúčal i slávny Paracelsus, ktorý popisoval účinok liečivých rastlín aj na základe ich vonkajšej podoby. A pretože podzemné hľuzy vstavačov podobne ako mandragora svojím tvarom silne pripomínali ľudské pohlavné orgány, používali sa na ich podporu a liečbu.

Salep - sahlab

CIGÁNI A AMULETY LÁSKY
V Európe sa preslávil najmä vstavač mužský Orchis masculata, rastúci na suchých lúkach, pasienkoch a stráňach. Jeho hľuzy, obsahujúce mnoho škrobu a slizovitých látok, sa používali na výživu detí a chorých ľudí. Zbierali sa najmä
v južnej Európe a pripravoval sa z nich známy nápoj salep. Cigáni si po storočia pripravovali zo vstavača mužského obľúbené afrodiziaká a amulety lásky. Nazývali ich KARENGRO a pretože boli tradične poverčiví, hľuzy vstavačov vyťahovali zo zeme priviazané o chvost čierneho psa, ktorému predhadzovali kusy mäsa zo somára. Podobné rituály sa používali v stredoveku aj pri získavaní tajomnej a magickej mandragory.

Salep - sahlab

GRÉCKY SATYRION
Ďalšou známou orchideou používanou na prípravu salepu je vstavač obyčajný Orchis morio, ľudovo nazývaný aj kukučka, pretože rozkvitá v čase, keď sa tieto populárne vtáky začínajú v lesoch ozývať. Tento vstavač spolu s ostatnými druhmi bol obľúbeným afrodiziakom tarého Orientu, odkiaľ sa chýry o ňom dostali aj do Indie. Stal sa stredobodom záujmu indickej ájurvédy, ktorá tiež uznala jeho vplyv na zdravú sexualitu. V spisoch čínskej medicíny ho nájdeme pod názvom Pei Lan.
Starí Gréci nazvali podporné afrodiziakálne prostriedky z hľúz vstavača obyčajného SATYRION podľa satyrov, veselých štíhlych mladíkov z gréckych mýtov, ktorí s malými kozími rožkami na hlavách sa zabávali tancom, hudbou, dobrým vínom a rôznymi bujarými kratochvíľami s pôvabnými nymfami. Z jednej takej chvíle rozkoše sa zrodil Orchis. Tohto syna satyra a nymfy však nečakal dlhý, bezstarostný život. Pretože urazil boha vína, dal ho nahnevaný Bacchus zabiť. Vďaka prosbám svojho otca bol neskôr milosrdne premenený na kvet, nesúci navždy jeho meno. Orchis.

Salep - sahlabTAJOMNÁ MOC ORCHIDEÍ
Vstavače majú hľuzovité korene, v ktorých si vytvárajú a ukladajú rezervné látky, potrebné pre svoj vývoj. Hľuzy sa tvoria väčšinou v pároch. Z minuloročnej hľuzy vyrastá stonka, nesúca listy a kvety vstavača. Táto hľuza zosychá a po odkvitnutí a vytvorení semien sa stráca. Vedľa nej rastie nová mladá hľuza s hladkým povrchom zhromažďujúca zásoby živín na ďalší rok. Práve tieto mladé hľuzy sa zberajú opatrným oddelením od starej hľuzy v čase, keď má vstavač plne vyvinutú ružicu listov, ale ešte nekvitne. Vtedy je rastlina ešte schopná vyhnať zo starej hľuzy 1-2 odnože, z ktorých sa vytvoria náhradné hľuzy s dostatkom zásobných látok na ďalší rok a ružica listov vstavača pokračuje v raste.
Po zbere sa koreňové hľuzy umyjú a krátko sa povaria vo vode alebo v mlieku, aby sa odstránila ich prirodzená horkosť, ktorú majú za čerstva, a aby sa dali ľahšie sušiť. Po dokonalom vysušení na vzdušnom mieste sa hľuzy môžu dlhšie skladovať v celosti alebo rozomleté na jemný prášok krémovej farby, ktorý sa môže pridávať do pečiva, zmrzliny alebo do rôznych nápojov. Predovšetkým sa však z neho pripravuje obľúbený zimný arabský salep.
Vďaka svojmu škrobovitému charakteru salep zmiešaný s vodou v pomere 1:50 tvorí jemný rôsol. Má príjemnú chuť, vysoký obsah živín a ochutený vanilkou, škoricou, koreninami alebo dokonca ružovou vodou ulahodí snáď naozaj každému.

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ SALEP
Salep si môžeme pripraviť veľmi jednoducho i doma. Ak ho nechcete zháňať na egyptských bazároch alebo v tureckých obchodíkoch pozdĺž Bosporu, iste ho nájdete v niektorých našich čajovniach, hoci i v nitrianskej Čajovni dobrých ľudí.
Tri čajové lyžičky práškového salepu dobre rozmiešajte v minimálnom množstve horúcej vody alebo mlieka a dolejte do 2 dcl. Ešte chvíľku miešajte, kým nápoj nezrôsolovatie a jemne nezhustne. Môžete ho minútku nechať prejsť varom. Podľa chuti si salep jemne prislaďte cukrom a vrch posypte škoricou a nadrobno posekanými orieškami. Egypťania zdobia salep aj kokosom a kúskami jabĺčok. Podľa vzoru sultánov Ottomanskej ríše môžete vyskúšať i kombinácie iných voňavých korenín alebo k salepu pridať pár kvapiek ružovej vody alebo extraktu z pomarančových kvetov. Salep sa podáva i pije horúci.

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Magazín Bonsaj a čaj

 

Salep nájdete aj v našom e-shope:
salep 

Prihlásenie