Späť

REINHOLD MESSNER A ČAJ

Počet zobrazení: 4181

Na dlhých expedíciách, kde celé noci vdychoval vôňu ľadu, zahrieval sa horúcim himalájskym čajom. Má rád Himaláje i ľudí žijúcich pod nimi, a tak sa stal tvárou asociácie predajcov nepálskeho čaju.

REINHOLD MESSNER A ČAJ

Reinhold Messner. Svetoznámy horolezec, ktorý zdolal všetky osemtisícovky sveta, Severný i Južný pól a posunul limity ľudských možností nepredstaviteľne vysoko. Napriek tomu, že hneď pri svojej prvej himalájskej expedícii na Nanga Parbat stratil brata, prišiel o končeky prstov na rukách i na nohách, nevzdal sa.Celý život berie ako výzvu prekročiť hranice ľudských možností. 

Dnes učí ľudí, ako v sebe objaviť silu väčšiu ako skaly Mount Everestu. Verí v existenciu Yettiho a dokonca zorganizoval špeciálnu expedíciu, aby ho našiel. Na dlhých expedíciách, kde celé noci vdychoval vôňu ľadu, zahrieval sa horúcim himalájskym čajom.
Má rád Himaláje i ľudí žijúcich pod nimi, a tak sa stal tvárou asociácie predajcov nepálskeho čaju.

  Reinhold Messner a čaj - Magazín BONSAJ A ČAJ

Máte rád čaj?
Áno. Mám rád zelený čaj a na expedíciách pijem veľa čierneho čaju.

Je pekné, že pomáhate popularizácii nepálskych čajov...
Som rád, že svojím menom môžem pomôcť propagácii nepálskeho čaju. V Nepále som bol mnohokrát. Zúčastnil som sa viac ako 40 expedícií do tejto krajiny a na každej sme po celý čas pili čaj. Vypil som v živote naozaj veľa čaju. Doma pijem spravidla skôr kávu. No na expedíciách som ju pil napríklad iba v Pakistane. V Himalájach pijeme čierny čaj a v oblasti Tibetu slaný čaj s mliekom a jačím maslom. V Nepále sa pestuje a vyrába naozaj dobrý čaj.

Boli ste i priamo na nepálskych čajových plantážach?
Bol som tam napríklad aj pri mojom výstupe na Makalu. Čaj sa v Nepále pestuje najmä v oblasti centrálneho masívu, teda neďaleko Mont Everestu, Makalu a Kandžendžangy. Sú to najvyššie položené čajové plantáže na svete. Práve tu som bol na nich a aj vo fabrikách, kde sa čaj spracováva. Je to veľmi malebná oblasť. Z plantáží je vidieť zasnežené horské velikány a spolu s nimi vytvárajú krásne prírodné scenérie.

Je pre Nepál pestovanie čaju dôležité?
Nepál je krásna, ale chudobná krajina. Nepálci, aby prežili, snažia sa turistom predávať rôzne vyrezávané masky, koberce, vonné tyčinky... Sú to všetko čisté, ručne vyrobené produkty a my si ich na expedíciách vždy kupujeme, hoci aj za viac peňazí, pretože to pomáha prežiť mnohým nepálskym rodinám. Preto je dobré, aby sa predával a vyvážal aj nepálsky čaj. Jeho pestovanie je pre ľudí v horách ďaleko od Káthmandú jedinou formou obživy.

Rád sa vraciate do Nepálu?
Kým budem stáť na nohách, budem chodiť do Nepálu. Je to krásna krajina. Horšie je, že sú tam momentálne politické problémy, a preto sa mnohé investície a obchodné aktivity zastavili. Dúfam však, že sa situácia upokojí a investície sa do Nepálu vrátia. Do Nepálu chodím každý rok. Teraz už síce inak ako pred 25 alebo 15 rokmi, ale rád by som pomohol týmto ľuďom. Nepálski producenti a obchodníci s čajom sa asi pred 2 rokmi zjednotili do asociácie Nepal Tea a pod touto značkou chcú exportovať čaj do sveta. Je to dobré riešenie, pretože to dáva možnosť samokontroly. Členovia asociácie budú veľmi dbať na to, aby sa pod ich značkou predával len naozaj kvalitný čaj.

Čo sa vám v Nepále páči najviac?
Páči sa mi tam všetko, celá krajina. Prešiel som ju a poznám ju veľmi dobre. Fantastický je centrálny masív, okolie Mont Everestu, Makalu, ale krásne treky sa dajú robiť aj okolo Anapurny. Veľa zaujímavého sa dá zažiť počas rôznych sviatkov. Mám rád nepálskych ľudí. Sú veľmi priateľskí a srdeční. A úplne fantastickí sú Šerpovia. Mám rád aj nepálsky čaj, i keď priamo tam sa pijú horšie druhy, pretože tie najlepšie sa exportujú. Čaj si varím už skoro ráno na spôsob anglických raňajok.

Boli ste v Himalájach viac ako 40-krát. Na ktorú z expedícií si spomínate najviac?
Všetky si ich pamätám rovnako. Nedá sa medzi nimi vyberať. Vždy je to rovnako silné a iné ako doma.

Prečo?
Pretože tam žijem oveľa intenzívnejšie. Jasne si pamätám na každý okamih. Na život mimo expedícií nemám veľa spomienok.

A čo Yetti?
Yetti čaj nepije...

 Reinhold Messner a čaj - Magazín BONSAJ A ČAJ

Zhovárala sa RNDr. Alena Ondejčíková
Foto: RNDr. Vladimír Ondejčík a archív R. Messnera
 © Magazín BONSAJ A ČAJ

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie