Späť

ECHINACEA - indiánska liečivka

Počet zobrazení: 11634

Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií.

ECHINACEA - indiánska liečivka

Echinacea, stará liečivá rastlina severoamerických Indiánov, sa stala stredobodom pozornosti modernej medicíny vďaka svojim výnimočným vlastnostiam a pozitívnym účinkom na ľudský organizmus. V prvom rade pomáha stimulovať a posilňovať imunitný systém, teda prirodzenú schopnosť človeka brániť sa infekčným ochoreniam. Pomáha pri prevencii i liečbe akútnych i chronických zápalových ochorení, pri chrípkach, angínach, infekciách dýchacieho traktu, pri kožných a cievnych ochoreniach a skúma sa aj jej protirakovinové pôsobenie.
Je vhodné preventívne po siahnuť po tinktúre z echinacey alebo po čaji najmä v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest. 

Posvätná bylina severoamerických Indiánov
Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií. Jej čerstvo vysušený koreň Dakotovia drvili na prach a sypali si ho do utŕžených rán, čo bránilo vzniku zápalov. Hojili ním i poštípania hmyzom či dokonca hadie uhryznutia.

Prášok z koreňa zarobili s čistou vodou na kašu a získali tak vysoko hojivé obklady. Počas liečby pili i dobre vyluhovaný čaj z koreňov a okvetných lístkov.
Bojovní Siouxovia zaradili echinaceu medzi svoje posvätné rastliny a využívali aj jej posilňujúce účinky pred lovom a bojom. Často žuli i čerstvé korene tejto krásne kvitnúcej rastliny.
Práve vďaka svojim žiarivým kvetom sa dostala echinacea i do Európy a dnes sa pestuje vo veľkom na popredných farmaceutických plantážach.

Liečivé účinky
Meno Echinacea získala táto pôvabne kvitnúca rastlina podľa toho, že stredová časť jej súkvetia pripomína malého ježka. A jež sa po grécky povie echinos.
Medicína využíva liečivé vlastnosti predovšetkým dvoch druhov rodu Echinacea - Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. u oboch druhov sa popisuje výrazne aktivizujúci účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu. Echinacea pomáha hojiť zápalové procesy, kŕčové žily i hemoroidy. Píše sa aj o jej protirakovinovom pôsobení. Pomáha zabraňovať šíreniu infekcií, najmä vírusových, pomáha pri prechladnutí a upchatých nosných dutinách. Používa sa aj pri odbúravaní pôsobenia návykových látok, najmä alkoholu, nikotínu a marihuany, ktoré výrazne oslabujú organizmus. Echinacea, naopak telo dokáže posilniť a pomôcť pri obnove telesnej a duševnej rovnováhy. A čo je dôležité, neboli u nej popísané žiadne vedľajšie účinky.

Použitie a príprava
Na preventívne i liečebné účely môžete využiť hotovú tinktúru a čaj z echinacey, alebo si ich môžete pripraviť i sami podľa nasledujúcich rád:
Tinktúra - Korene a okvetné lístky echinacey lúhujeme v čistom liehu v pomere 1:4 asi 3 týždne na teplom mieste. Tinktúru užívame vnútorne pri chrípkach, angínach, zápaloch obličiek a iných zápalových procesoch. Odporúčame i vonkajšie použite. Pozor, odležané korene strácajú účinnosť.
Čaj - si pripravíme zaliatím usušených okvetných lístkov 2 dl horúcej vody a lúhovaním aspoň 10 minút. Čaj pijeme čerstvý a horúci 3x denne.
Liečba dymom - Návyku na nikotín a marihuanu sa môžeme postupne zbaviť fajčením kúskov koreňa echinacey s listami medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) vo fajke. 

 

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 3.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie