Späť

ČAJ Z CHRYZANTÉM

Počet zobrazení: 12252

Chryzantémy sa v klasickej čínskej medicíne využívajú už dobrých dvetisíc rokov. Prvý raz bola táto krásna kvetina popísaná v slávnom medicínskom kánone cisára Šen-nunga asi 100 rokov pred naším letopočtom. Už v tých dobách sa jej pripisovali unikátne liečivé vlastnosti, hovorilo sa najmä o predlžovaní života, dokonca o nesmrteľnosti. V časoch dynastie Chan sa z kvetov chryzantém za týmto účelom vyrábal i magický prášok, ktorý pravidelne užívali čínski cisári, ktorí sa naozaj dožívali na tie doby vysokého veku.

ČAJ Z CHRYZANTÉM

Po hektickom pracovnom dni prichádza čas chryzantém...

SYMBOL ARISTOKRACIE
Chryzantéma patrí k uctievaným čínskym rastlinám spolu so slivkou, orchideou, pivonkou a bambusom. Považovala sa za symbol aristokracie a mužnosti. Okrem toho, že krása chryzantém oslovila mnohých čínskych maliarov a básnikov, patrila k vychýreným bylinám čínskej kuchyne. Najmä v južnej Číne a menovite v slávnej kantonskej kuchyni sme sa i my s kvetmi chryzantém hojne stretali. Či už zdobili rôzne pochúťky, alebo nálev z usušených kvietkov chryzantém nám Číňania ponúkali každé ráno, aby nás nezmohli tropické horúčavy.

chryzantema

PROTI VETRU A HORÚČAVE
Tradičná čínska medicína nazýva vo svojich spisoch kvety chryzantém Jű Chua a využíva jej sviežu povahu, pálivú, sladkú a horkú chuť, vplyv na akupunktúrne dráhy pľúc a pečene. Na základe klasického učenia o pôsobení piatich elementov chryzantémy v ľudskom tele a najmä v pečeni rozháňajú vietor a horúčavu. Tým tíšia bolesti hlavy a závrate vzniknuté prehnanou energiou jang v pečeni a pomáhajú neutralizovať toxíny.

chryzantema

LIEČIVÉ VLASTNOSTI
Rovnako ako tradičná čínska medicína i naša západná veda a medicína využíva liečivé vlastnosti chryzantém pri rovnakých diagnózach, aj keď terminológia sa značne líši. Uvádza sa, že čaj z kvietkov chryzantém má antiseptické účinky, zabraňuje infekciám dýchacích ciest, znižuje horúčky i bolesti hlavy, očisťuje pečeň, zlepšuje videnie, odstraňuje bolesť, zápaly a únavu očí, znižuje vysoký krvný tlak, uvoľňuje kŕče a pomáha aj diabetikom. napomáha liečbe angíny, chrípky, zápalov hrdla a najnovšie sa v Číne využívajú chryzantémy ako liek proti SARS.
Ak máte problémy s očami alebo príliš dlho čítate, či pracujete s počítačom, pripravte si nálev a teplé kvietky chryzantém si priložte na viečka, pokým nevychladnú. Rovnako môžete využiť ich hojivé vlastnosti pri zápaloch kože, vriedkoch alebo akné. Pokožku si nálevom z chryzantém môžete omývať a kvietky prikladať na problematické miesta.

PREVENCIA RAKOVINY
Chryzantémy sa používajú aj v prevencii a liečbe rakoviny. Čínska medicína odporúča na túto diagnózu a jej prevenciu zmes kvietkov chryzantém Jű Chua kombinovať s bylinami Gan-cao (Glycyrhiza uralensis) a Ren-šen (Panax notoginseng).
Tradičná čínska medicína využíva všetky časti chryzantém. Z koreňov sa pripravuje odvar, z listov a celých kvietkov čaj a čerstvé okvetné lístky sa pridávajú k niektorým jedlám.

chryzantema

Z POHĽADU VEDY
Kvietky chryzantém preskúmali mnohé vedecké laboratóriá a potvrdili, že ich liečivé vlastnosti sú podmienené aj tým, že obsahujú alkaloidy, flavonoidy, esenciálne oleje, najmä bornol, glykozidy, vitamíny A a B1, stachydrín, chryzanthemín, cholín, adenín, aminokyseliny a sú schopné inhibovať baktérie vrátane Staphylococcus aureus, Streptococcus hemolyticus B, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, bacily spôsobujúce tuberkulózu a huby zapríčiňujúce rôzne dermatózy.

LEGENDA
V Číne sa traduje legenda o liečivých účinkoch čaju z chryzantém. Raz sa vraj jeden dedinčan z provincie Che-nan zapotácal pri brodení potôčika, vytekajúceho z neďalekého prameňa, v ktorom plávali lupienky chryzantém a spadol do vody. Pretože ihneď pocítil liečivé vlastnosti vody na vlastnej koži, aj ostatní dedinčania začali chodiť k prameňu a piť z neho. Verili, že sa každý z nich tak dožije 130 rokov.

chryzantema

DVA DRUHY CHRYZANTÉM
Chryzantémový čaj sa pripravuje z niekoľkých druhov chryzantém. Najznámejšie z nich sú Chrysanthemum morifolium Ramat., Chrysanthemum indicum L..

JŰ CHUA
V tradičnej čínskej medicíne sa pod týmto označením skrýva Chrysanthemum morifolium a niekedy aj Dendranthema grandiflorum. Oba druhy majú rovnaké liečivé vlastnosti, aké sme už vymenovali, dávajú nálev jemnej chuti a delikátnej vône. Číňania ich nazývajú familiárne aj "mum" a Čchu Chua.
Tradičná čínska medicína odporúča piť nálev z kvetov chryzantém 3x denne a kvietky lúhovať 4 minúty.

JIE TU CHUA
je pomenovanie pre divokú chryzantému Chrysanthemum indicum, ktorá má typické drobné kvietky, veľmi výraznú vôňu a nálev horkej chuti. Používa sa aj vnútorne na očistu od toxínov a bolesti hlavy, ale je výborná predovšetkým na vonkajšie použitie pri kožných problémoch, vyrážkach, akné a boľavých očiach.

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Magazín Bonsaj a čaj

 ČAJ Z CHRYZANTÉM

Výber čajov z Chryzantém nájdete aj v našom e-shope

chryzantemy 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie