Späť

BUDHISTICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL

Počet zobrazení: 3258

Budhistický čajový rituál skrýva v sebe zvláštne hlboké čaro, aké sme doteraz nepocítili pri žiadnej inej ceremoniálnej príprave čaju kdekoľvek vo svete. Sprevádzala ho pokojná hudba so spevom mantier, tak typická pre budhistické chrámy, vôňa vonných tyčiniek, pomalý zvuk bubna a teplé, tlmené osvetlenie. Pokojné pomalé pohyby mladých dievčat, ktoré starým rituálnym spôsobom pripravovali čaj pre hostí v slávnej Cisárskej čajovni Jü-čcha-jüan na úpätí čínskych hôr Wu-i, plynuli v rytme pokojného dychu. Vonkajší svet bol zrazu veľmi vzdialený a hostitelia i hostia sa spontánne oddali radostnému čajovému rituálu. Zvláštnosťou bolo, že čaj podľa starého budhistického rituálu pripravovali ženy.

BUDHISTICKÝ ČAJOVÝ RITUÁL

Budhistický čajový rituál, verný svojej filozofii, pôsobí upokojujúco, nenáhlivo a zároveň detsky radostne aj napriek striedmosti tvarov, farieb i pohybov. Jednoduchý, prijateľný, voňavý.

Budhizmus pripisuje dôležitú funkciu pozícii rúk. Jednotlivé meditatívne cviky a pozície sa nazývajú jantry a okrem vylaďovania psychiky sa používajú aj na liečenie konkrétnych chorôb.

Najdôležitejšia je prvá fáza rituálu. Správne uvoľnenie tela a mysle a zároveň hlborá vnútorná koncentrácia na prípravu čaju, na prítomný okamih bytia.

Budhistický čajový rituál

Podobne ako joga, aj meditatívne budhistické cvičenia využívajú napätie a tlak na tisíce akupresúrnych bodov, umiestnených na ruke človeka.

Budhistický čajový rituál

KROK PO KROKU
Budhistický čajový rituál predvádzajú tri mladé dievčatá s pokojným výrazom v tvári, oblečené do prostých kimon.

Dievča vpravo sprevádza celý rituál pravidelným bubnovaním a dievča vľavo odrieka mantry, odpočítavajúc ich na budhistickom náramku z červených kameňov.

V strede za nízkym stolíkom sedí dievča s dlhým santalovým náhrdelníkom nazývaným Japamala a vedie čajový rituál.

Zapáli vonné tyčinky a pohybmi rúk, pripomínajúcimi staré cvičenia, uvoľní svoju myseľ a skoncentruje pozornosť na prípravu čaju.

Vodu má pripravenú vo veľkej kanvici položenej na malej piecke po pravej strane stola.

Horúcou vodou opláchne misky vložené do hlbšej nádoby, čajového mora.

Potom na plytkú drevenú podložku vľavo prestrie väčší kus bieleho plátna, nasype naň celý obsah nádobky na čaj (asi 50 g čaju Ta-chung-pao). Obsah sa stužkou zviaže do čajového uzlíka a vloží sa do zvyšnej horúcej vody na piecku tak, že sa stužka prichytí vekom a nechá sa niekoľko minút variť.

Zatiaľ sa na tú istú podložku poukladajú umyté a zahriate misky pre hostí tak, že ich dno sa pri prenose vždy dotkne červenej čajovej handričky, aby sa osušilo. Hotový čaj sa do nich za spevu mantier ponalieva.

Do stredu sa medzi misky s čajom poukladajú kamenné budhistické náramky a podnos odnesú dve dievčatá hosťom.

Každý hosť s úklonom prijme misku čaju a vzápätí mu dievčatá navlečú na ľavú ruku meditatívny náramok.

Kým dve dievčatá ponúkajú čaj hosťom, hlavná čajová majsterka nehybne sedí za čajovým stolom.

Keď každý hosť dostane čaj, vonné tyčinky dohoria a budhistické mantry doznejú, čajový rituál sa hlbokým úklonom ukončí a ďalej už len znie vo vôni čaju a chlade žiarivých kamienkov na ruke.

budhistický čajový rituálbudhistický čajový rituál

Slávna Cisárska čajovňa Jü-čchajüan má bohatú históriu. Nachádza sa na brehu Bystriny deviatich ohybov na úpätí strmých svahov čínskych hôr Wu-i, ktoré sú kolískou polofermentovaných čajov oolong, rovnako ako aj mnohých typických čajových zvyklostí a prvkov čajovej kultúry a umenia.

budhistický čajový rituál budhistický čajový rituál

Na vrcholkoch hôr Wu-i sa nachádza niekoľko prastarých budhistických kláštorov, v ktorých sa pes tuje a pripravuje čaj typickým spôsobom. Kláštory pôvodne neboli určené zvedavým očiam turistov, no v dnešnej dobe vám ochotní mnísi radi pripravia čaj na bohato vyrezávaných čajových moriach.

V Cisárskej čajovni v údolí sa čaj pripravuje na najvyššej úrovni. Pre čajovňu sú typické celodenné vystúpenia hudobníkov, tanečníkov a čajových majsteriek v klasickom oblečení predvádzajúcich niekoľko typov čajových rituálov, ktoré sa zrodili tu, v horách Wu-i. K tým najpôsobivejším patrí práve tento nezvyklý budhistický čajový rituál.

RNDr. Alena Ondejčíková, Čajovňa dobrých ľudí

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie