Späť

BAZALKA TULSI A KORENISTÉ ČAJE

Počet zobrazení: 7234

Tulsi v preklade znamená "vynikajúca, s ničím neporovnateľná rastlina." A naozaj už niekoľko tisícročí stojí na samom vrchole piedestálu najobľúbenejších bylín indickej ájurvédy - náuky o dlhom a zdravom živote. Verí sa, že je jedným z elixírov, ktorý pomáha predĺžiť ľudský život.

 BAZALKA TULSI A KORENISTÉ ČAJE

Čaje, ktoré sa pijú predovšetkým v zime, by mali prehriať a posilniť organizmus. Zima je náročným obdobím, keď krátky deň, nedostatok čerstvej stravy bohatej na vitamíny a chladné, často sa meniace počasie skúša odolnosť a obranyschopnosť organizmu. Zostať celú zimu zdravými a účinne predchádzať chrípke a prechladnutiam môžeme aj vďaka správnemu výberu čajov.

STUDENÁ ZIMA A HORÚCI ČAJ
Čajovňa dobrých ľudí odporúča na zimu hrejivé korenisté čaje vychádzajúce zo starých tradícií indickej ájurvédy. Do zimných čajov pridávame hrejivé korenia v rôznych kombináciách. Ako základ zimných čajov však odporúčame použiť predovšetkým významnú liečivú bylinu pochádzajú z Indie. Je ňou nenápadná posvätná bazalka nazývaná tulsi (Ocimum sanctum). Tulsi je uctievanou bylinou hinduistického sveta. Pestuje sa v hinduistických chrámoch a aj vo väčšine domov prívržencov tohto náboženstva. Indovia ju nazývajú kráľovnou všetkých rastlín.

Tulsi

ÚČINKY TULSI ZO ZDRAVOTNÉHO HĽADISKA

Čaj s posvätnou bazalkou tulsi pomáha na:
- zvyšovanie imunity
- patrí k tradičným prírodným antibiotikám
- pôsobí protivírusovo a antibakteriálne
- znižovanie hladiny cholesterolu
- pre diabetikov, pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
- dýchacie cesty, priedušky, kašeľ
- na miernenie astmy a alergie
- popisuje sa ako výrazný antioxidant a imunomodulátor
- znižovanie horúčky a odstraňovanie únavy
- výborné na krv, kostnú dreň, srdce a cievy
- eliminovať jedy v krvi, posilňovať pečeň
- používa sa na očistu organizmu aj pri kontaminácii ortuťou (z morských rýb zo zamorených oblastí)
- môže posilňovať telo lepším využívaním kyslíka, pomáha pri únave vo vysokých nadmorských výškach
- podporuje syntézu bielkovín
- chráni telo pred žiarením (slnko, počítač, rőntgen, ožarovanie...)
a následnými možnými poškodeniami chromozómov
- študujú sa aj účinky proti vzniku rakoviny
- znižovanie tiahleho stresu, upokojenie rozdráždeného nervového systému
- podľa výskumov obsahuje vitamíny C, A, vápnik, zinok, železo
- posilňovať celkovú energiu a auru
- zmierňovať tvorbu ekzémov
- tlmiť bolesti
- odpudzovanie hmyzu

BAZALKA TULSI
Tulsi v preklade znamená "vynikajúca, s ničím neporovnateľná rastlina." A naozaj už niekoľko tisícročí stojí na samom vrchole piedestálu najobľúbenejších bylín indickej ájurvédy - náuky o dlhom a zdravom živote. Verí sa, že je jedným z elixírov, ktorý pomáha predĺžiť ľudský život.
Žiadna hinduistická domácnosť by nebola úplná, keby v nej nerástla tulsi. Je symbolom božej milosti a požehnaním pre dom. Preto sa zväčša nesadí len tak na priedomie, ale vyvinul sa pre ňu zaujímavý architektonický prvok, typická malá stavba zobrazujúca božstvá alebo samotnú rastlinu tulsi na všetkých štyroch stenách. Je tu i miesto na malú hlinenú olejovú lampu.

PRÍBUZNÁ NAŠEJ BAZALKY
Domovinou posvätnej bazalky tulsi je India. Rastie však na viacerých miestach v tropických a subtropických oblastiach. V miernom pásme sa často pestuje ako jednoročná rastlina. Dosahuje výšky 60-90 cm. Po celý rok kvitne na ružovo alebo aj na bielo. Má príjemný vzhľad, veľmi aromatické listy s korenistou vôňou pripomínajúcou klinčeky. Z vysušených lístkov sa pripravuje veľmi chutný čaj s mimoriadne cennými liečivými vlastnosťami.
Pretože sa tulsi hojne pestuje na pomerne širokom území, stala sa dosť variabilnou a existuje viacero foriem. Medicínske účinky, silu, vzrast a formu tulsi ovplyvňuje aj zloženie pôdy, klíma, množstvo zrážok i spôsob domáceho pestovania.

ÚČINNÝ ADAPTAGÉN
Tulsi je považovaná za jednen z najúčinnejších adaptagénov a má veľa spoločných vlastností so ženšenom. Obsahuje unikátny komplex fytochemických zložiek priaznivo pôsobiacich na zdravie človeka. Často sa mieša spolu s koreninami a ďalšími bylinami, ktoré zvyšujú jej liečivé účinky. Podľa expertov ájurvédy v takejto kombinácii má lepšie zdravotné účinky, ako keď sa užíva sama.
Z lístkov tulsi sa pripravuje lahodný čaj. Jeho aktivitu a dobrú chuť ešte zvyšujú koreniny, ktoré sa do čajoviny pridávajú na základe odporúčaní klasických receptúr. K tulsi sa výborne hodí škorica, kardanom, koriander, klinčeky, čierne a červené korenie, citrónová tráva, nechtík, prípadne i harmanček a levanduľa. Výborne sa osvedčila kombinácia bazalky tulsi s juhoafrickými čajmi rooibos (Aspalathus linearis) a honeybush (Cyclopia intermedia), ktoré sa svojimi účinkami i chuťou navzájom dopĺňajú a podporujú.

Tulsi

PRÍPRAVA ZIMNÉHO ČAJU S TULSI
Dobrý čaj z tulsi (Ocimum sanctum) si pripravíme veľmi jednoducho. Do hrnčeka vriacej vody (0,5 Dl) vhodíme kúsky škorice a ďalších čajových korenín, ktoré máme radi. Odporúčame predovšetkým klinčeky, vanilku kardanom, ružové korenie a kúsky zázvoru. Všetky koreniny spolu varíme 5-10 minút, kým nápoj nezačne intenzívne voňať a sfarbí sa do zlatista. Potom oheň vypneme a odvar necháme ešte 4-5 minút lúhovať spolu s lyžičkou bazalky tulsi (5g). Čaj môžeme jemne osladiť dobrým agátovým medom.

Výborný zimný čaj si môžeme pripraviť aj z hotových čajových zmesí namiešaných podľa poznatkov ájurvédy z bazalky tulsi, korenín a ďalších bylín. K najpopulárnejším patrí napríklad čaj Slnko Himalájí (tulsi, zelený rooibos, zázvor, škorica, vervain, harmanček, levanduľa, ruža), čaj Sedem čakier (tulsi, honeybush, jabĺčka, škorica, vervain, citrónová tráva, listy citrónu, nechtík), Čaj lámov (tulsi, zelený rooibos, jabĺčka, zázvor, červené korenie, kardamon, škorica, pomaranč) alebo Čaj hodvábnej cesty (tulsi, kokos, zázvor, kardamon, škorica, klinčeky, červené a čierne korenie, ruža).

UPOZORNENIE:
Čaj s bazalkou tulsi sa neodporúča pravidelne piť tehotným a kojacim ženám.

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
www.e-tea.eu

Čaj Tulsi nájdete aj v našom e-shope 

tulsi

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie