Späť

AFRODIZIAKÁLNE HREJIVÉ ČAJE

Počet zobrazení: 1978

Keď najvyšší z Bohov hinduistického panteónu Brahma stvoril svet, v jeho úplnosti a kráse, stvoril spolu s človekom i ájurvédu. Toto učenie o dlhom a zdravom živote malo pomôcť ľuďom zorientovať sa v poprepletaných nitkách života, spájajúcich všetko živé i neživé tejto Zeme. Od Brahmu sa učenie ájurvédy dostalo k Dakšovi Pradžápatimu a ten ho predal samotnému nebeskému Indrovi.

AFRODIZIAKÁLNE HREJIVÉ ČAJE

  Na Zemi žil múdry a učený Bháridvádža, ktorý sa rozhodol, že sa vyberie k božskému Indrovi, aby získal ájurvédu pre blaho celého ľudstva. Rada mudrcov toto jeho rozhodnutie podporila a Bháridvádžovmu odvážnemu želaniu Indra vyhovel. Bháridvádža zasvätil do tajov ájurvédy Átreja a tej ju rozšíril po svete. V tom čase mal svoju školu i mudrc Bhanvantrí, no on i jeho žiaci sa venovali chirurgii a tá prišla na rad vždy až po tom, keď už nebola iná možnosť.
  Najlepším Átrejovým žiakom bol Agniveša, ktorého najväčšia zásluha tkvie v tom, že všetky vedomosti múdrej a všestrannej ájurvédy zhrnul v spise pomenovanom smelo podľa horlivého autora "Agnivéšove pojednávania". A podľa vedomostí zachytených v tomto diele funguje ájurvéda dodnes.

UMENIE ŽIVOTA

  Ájurvéda je stará indická náuka o dlhom a zdravom živote. Jej filozofický prístup a ponímanie energií vo vzťahu k ľudskému organizmu, ale aj slovník, ktorý používa, sú nám veľmi vzdialené a úplné pochopenie zrejme vyžaduje viac ako celoživotné štúdium. Možno ochrannú ruku samotného Indru.
  Ájurvéda, umenie života, je najprepracovanejší systém celostnej holistickej medicíny a vo svete nemá obdobu. Možno najviac sa jej v princípoch približuje klasická čínska medicína, ktorá rovnako ako ájurvéda chápe človeka ako celok a nedelí ho na jednotlivé orgány, funkcie a bunky.
  Človek je zdravý, kým žije v súlade s okolitým svetom, kozmickými rytmami i so sebou samým. A to nebolo také ľahké ani v dávnych dobách, nieto ešte v našom rýchlom a komplikovanom svete. Ájurvéda sa snaží navodiť v tele, ale aj v duši a myslení človeka rovnováhu, ktorá je nevyhnutná pre život. Zdravie chápe nielen ako stav, keď človeka nič nebolí, ale ako harmonickú rovnováhu, ktorej zákonitým prejavom je to, že sa človek cíti šťastný. A to je veľké umenie života.

hrejivé čaje

KVALITA NÁŠHO BYTIA

  Indická ájurvéda kladie veľký dôraz na to, čo človek je. Nakoniec aj po slovensky slovíčko "je" vyjadruje bytie človeka a zároveň i prijímanie potravy, pretože naozaj existuje veľmi tesný vzťah medzi zložením stravy a fungovaním tela človeka. Tento vzťah je oveľa bližší, než si sami vôbec chceme pripustiť.
  Múdre ženy od svojich hrncov dokázali vždy ovplyvniť chod celej svojej rodiny. Vďaka zloženiu stravy, výberu jedál a najmä ingrediencií, ktoré do nich pridávali, dokázali ovplyvniť, aby deti neboli malátne a chorľavé, aby sa dokázali koncentrovať a dobre učiť, aby ich muži boli do vysokého veku skvelými milencami, aby hostia na nich spomínali dlho v dobrom...

OHNE VÁŠNÍ

  Koreniny hrali v minulosti v liečiteľstve i v preventívnom udržiavaní si zdravia veľkú úlohu. Mnohé z nich sa považovali za protijedy, a preto sa pridávali v krajinách s horúcim podnebím hojne k mäsu. Jednou z ich dobrých vlastností bolo i to, že dokázali rozohriať vnútorné energie i vášne, rozprúdiť krv a zabrániť postupujúcej malátnosti a únave organizmu. Koreniny v hojnej miere využívala i indická ájurvéda ako základný pilier pevného zdravia. Cenila si ich konzervačné schopnosti i spôsob, akým dokázali v ochabnutom tele rozprúdiť energiu. I v našich končinách sa v stredoveku korením liečilo. Používalo sa i pri rozsiahlych epidémiách moru, cholery a týfusu, ktoré so železnou pravidelnosťou sužovali vtedajší svet. Lekári počas nich nosili na tvárach ochranné masky naplnené vonným korením a natierali sa i olejmi získanými z niektorých korenín a aromatických rastlín.
  Veľmi často sa používali niektoré druhy korenia do jedál, ale i do čajov ako úspešné afrodiziakum.

čajovňa

STAROINDICKÝ ĆAJ

  V medicínskych centrách Indie i ostrova Srí Lanka, kde má ájurvéda naozaj hlboké korene a sám ostrov bol známy rozsiahlym pestovaním korenín, sa pripravuje zaujímavý čaj. Využíva liečivé účinky a aktivizačné schopnosti niektorých korenín, čaju, svojrázny vplyv mlieka a včelieho medu. Tento životabudič je veľmi obľúbený pre svoje afrodiziakálne účinky, sugestívnu vôňu i veľmi príjemnú šteklivú chuť. Pridáva sa doň kardamon, škorica, koriander, klinčeky, zázvor, prípadne i vanilka, aníz a fenikel a čierne korenie. Všetky tieto ingrediencie sú po tisícročia uznávanými afrodiziakami a k nim sa počíta i povzbudzujúci čierny čaj a med.
  Mlieko je dôležitou zložkou tohto čaju a napriek tomu, že podľa ájurvédy organizmus zahlieňuje, jeho prítomnosť v tomto čaji má svoje hlboké opodstatnenie. Svojím princípom upravuje, ba dokonca mení charakter niektorých korenín a okrem toho zjemňuje celkový účinok tohto pikantného čaju na žalúdok. Mlieko je dôležité napríklad pri pôsobení kardamonu, pretože podľa ájurvédy má samotný kardamon chladivý charakter, no v kombinácii s mliekom a sladkou chuťou medu telo zahrieva. (Opačne to platí napríklad u fenikla.)
  Kardamon sa oddávna pridáva v mnohých krajinách do kávy a čierneho čaju, pretože znižuje účinok kofeínu.
Vynikajúce účinky má i zázvor, ktorý sa v indickej, ale aj v japonskej kuchyni konzumuje temer denne. Okrem toho, že výborne zlepšuje trávenie i celkový metabolizmus, roz- plameňuje vnútorné ohne, v chladnom počasí zahrieva, zabraňuje ochoreniu dýchacích ciest, je prevenciou proti chrípkam, angínam a je dobrý aj na hlasivky. Podľa klasickej čínskej   medicíny zvyšuje v tele jang (teda celkovú aktivitu) a je dobrý aj na cukrovku.
  Zázvor sa pridáva do korenistých čajov usušený a rozomletý, ale je zaujímavý i čerstvý, natenko nakrájaný, aký sa podáva v každej dobrej suši reštaurácii v Japonsku k surovým rybám, alebo len tak na zajedenie obeda, aby dobre trávilo.
  V príprave čajov podľa indickej ájurvédy sa netreba držať presne predpísaných receptúr, pokiaľ nie sú súčasťou konkrétnej liečby. Otvára sa tu priestor pre vlastnú intuíciu, kreativitu, hru farieb, vôní a chutí.
Korenisté čaje pripravené podľa tradícií indickej ájurvédy si ľahko nájdu cestu k ľudskej duši. Vyskúšajte!

čajovňa

čajovňa

Tipy z Čajovne dobrých ľudí

STAROINDICKÝ ČAJ ÁJURVÉDY

  Pomletý sušený zázvor, kardamon, koriander, klinčeky, škoricu, čierne korenie, aníz, (spolu za 1 lyžičku) varíme asi 7-10 minút v 3 dl vody. Keď sú koreniny dostatočne vylúhované, pridáme do roztoku štipku výrazného čierneho čaju ( z Assámu alebo z Ceylonu) a necháme lúhovať 4 minúty. Nálev scedíme a dolejeme horúcim mliekom v pomere 1:1. Podľa chuti môžeme osladiť 1 lyžičkou agátového medu.
  Výber korenín závisí od vlastnej invencie a chuti. Nebojte sa experimentovať. Už pri varení sa kocháme príjemnou hrejivou vôňou, ktorá k čaju neodmysliteľne patrí. Nápoj sa dá pripraviť aj bez čierneho čaju. Ak sa chcete spoľahnúť na presnú receptúru, pripravte si čaj z namiešanej indickej čajovej zmesi Masala, alebo z hotového Yogi čaju.

ČAJ Z CESTY DO INDIE

  Tento čaj nám vždy pripomenie atmosféru Hlavného bazára v Dillí, kde sa ním hojne občerstvovali Indovia i upotení cudzinci. Pripavte si jemný čierny čaj a do neho pridajte citrónovú šťavu , med a hlavne natenučko nakrájaný čerstvý zázvor. Práve ten dá čaju osobitý šmrnc.
  Zaujímavou variantou je príprava tohoto čaju bez čaju. Teda citrón, med a zázvor sa dajú do horúcej vody. Pije sa teplý v lete i v zime.

ČAJ NA DOBRÚ NOC

  Pol čajovej lyžičky rozomletého kardamonu povaríme 3-5 minút v 2-3 dl mlieka, pridáme lyžičku medu a pijeme večer pred spaním. Nápoj posilňuje pamäť, odstraňuje únavu a pôsobí afrodiziakálne. Dobrý na krvný obeh a obličky.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. AlenKa Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 3

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie