Čaj Pu Erh

32 položiek

Úvodom... Puerový mini-slovníček:

GU-SHU - čaj z veľmi starých divokých čajovníkov. Vek stromov, z ktorých sa čaj je 300 - 900 rokov.

Tieto čajové koláče majú svojský charakter, unikátnu energiu starých vyzretých stromov, ktorú prirovnávajú k vnútornej sile múdrych starcov.

LAO-CHA - prekladá sa ako starý čaj. Čajové lístky sa zberajú zo 100 - 300 ročných divokých čajovníkov.

MAO-CHA - Po zbere čajový farmári nazberané listy a púčiky spracujú, vysušia a nabalia do vriec. Tento sypaný suchý čaj je pripravený na zlisovanie do čajových koláčov zeleného typu Sheng, alebo na odvoz do čajových fabrík, kde sa nechá sfermentovať metódou Wo-dui a vznikne z neho tmavý Pu Erh Shu.

Mao cha má teda charakter sypaného nefermentovaného čaju, množstvo liečivých účinkov a príjemnú sviežu chuť.

SHENG - CHA Čajové listy bez predchádzajúcej fermentácie sa zlisujú do koláčov, tehličiek, hniezd... Majú zelený charakter nazývaný Sheng. Tieto zlisované Puery zrejú a postupne samovoľne fermentujú vekom.

SHU-CHA - je typ Pueru, ktorý prejde vyvolanou 2-3 mesačnou mokrou riadenou a kontorolovanou fermentáciou na Veľkej mokrej kope Wo-dui. Počas nej sa zelená Mao-cha premení na fermentovaný čaj, z ktorého sa lisujú tmavé Puery Shu-cha. Čaj je tmavý silne fermentovaný a pripomína staré čaje, ktoré zreli skladované desiatky rokov.

XISHUANGBANNA - Je stará čajová oblasť okolo rieky Mekong (v Číne sa nazýva Lancang) na hraniciach Číny, Barmy (Mjanmarska), Laosu a Vietnamu. Tu rastú a stále sa zberajú staré divoké čajovníky. Tu žije i mnoho etník, ktoré zerali čaj už na počiatku jeho histórie, predovšetkých obyvateľstvo Bulang. Rastie tu i najstarší čajovník sveta, Cha Shu Wang - 1700 ročný čajovník rastúci v džungli na hraniciach Číny a Barmy. Zo Xishuangbanny vychádzala slávna stará čajová konská cesta do Tibetu, po ktorej pol roka tam a pol roka naspäť prúdil čaj do Lhasy a aj ďalej cez himalájske priesmyky do Indie.

Uložiť

Zobraziť:

Prihlásenie